İmamoğlu: Tahvil ihracı sayesinde hatlarımızı hızlı bir biçimde harekete geçmesini sağladık

by Haber Fora

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda 2. tünel açma makinesinin (TBM) kazıya başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Sancaktepe’deki şantiye alanında düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin, saatte tek yönde 60 bin yolcu taşıyacak 10,9 kilometre ve 8 istasyondan oluşan hattı kısımlara ayırdıklarını ve ikinci kısım çalışmalarına da yakın zamanda başlayacaklarını söyledi.

Birinci kısmın Çekmeköy’den Sancaktepe Şehir Hastanesi’ne kadar olan, 3,9 kilometre ve 3 istasyondan oluştuğunu bildiren Alpkökin, TBM’nin ilerleyen aylarda Sancaktepe Şehir Hastanesi’ne ulaşmasını beklediklerini belirtti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da projenin Sancaktepe Şehir Hastanesi’ne kadar olan kısmını 2023 başında bitireceklerini, kalan etabı ise 2024 başında tamamlayacaklarını ifade etti. 

İmamoğlu, ayrıca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı-Halkalı arasında yapmayı düşündükleri “Hızray”ı ve İncirli-Beylikdüzü Metro Hattı’nı 2021 yılı içerisinde ihaleye hazır hale getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

 “Hastane-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan aksı plan dışı bırakıldı mı?”

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ise Twitterdan yaptığı paylaşımlarda hattın Hastane-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan bölümünün devre dışı bırakıldığını öne sürdü

Metro hattının iş bitirme süresinin 34 ay olarak belirlendiğini bildiren Döğücü, şunları kaydetti:

“Yeniden Başlama Töreni olarak gerçekleştirilen ilk programdan bu yana 14 ay geçti. Sözde 8 adet TBM çalıştırılacak projede 4 adet TBM 2019’dan beri bekletildi. Bir türlü sağlanamayan gerekli ilerlemeyi kamufle etmek için ‘2. Başlama Töreni’ adıyla bir algı süreci yönetiliyor. Tamamlandığında tek yönde saatte 35 bin insanımıza ulaşım imkanı sağlayacak ve bölge insanımızın sabırsızlıkla beklediği Hastane-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan aksı plan dışı bırakıldı mı? Bırakıldıysa neden?”

Ongun’dan yanıt

Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’nün iddiasına yanıt ise İBB Sözcüsü Murat Ongun’dan geldi.

Döğücü’nün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma yanıt veren Ongun, “Durdurduğunuz hat için 2019 Ekim’de kredi bulmuş katıldığınız törenin ardından da çalışma başlamıştı. Yenidoğan-Emek kılçık hattı yine eski yönetimce iptal edilerek durdurulmuştu. İki seçim arasında torpille işe alım yerine liyakatli ve şeffaf sisteme geçildi” dedi.

 

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap