ING: Sıkı duruş önümüzdeki çeyreklerde korunacaktır

by Haber Fora
ING: Sıkı duruş önümüzdeki çeyreklerde korunacaktır

ING, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 475 baz puanlık faiz artışını takiben yayımladığı değerlendirmesinde sıkı duruşun çeyrekler boyunca korunacağını öngördü.

Banka yaptığı değerlendirmede 2018 Eylül’ünü takip eden dönemde olduğu gibi önümüzdeki aylar ve çeyrekler boyunca sıkı para politikası duruşunun devam etmesini beklediğini belirtti. Bankanın yayımladığı raporda bu durumun fazlasıyla satış gören Türk Lirasını cazip hale getireceği ifade edildi.

Ekonomi yönetiminde yaşanan değişimler ve TCMB’nin 475 baz puanlık faiz artışının, Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri içindeki yüksek carry karakteristiğini pekiştirdiği belirtilen raporda önümüzdeki birkaç ay boyunca Türk Lirası görünümünün olumlu olduğu belirtildi.

Sıkı para politikası ve gelecek yıl turizm gelirlerinde beklenen toparlanmayla cari açık/GSYH oranının bu yıl gerçekleşmesi beklenen yüzde 5 seviyesinden gelecek yıl yüzde 1,2-2,5 seviyesine ineceğini öngören banka tüm bunların Türk Lirası için avantajlı olacağını ifade etti. Yüksek carry ile Türk Lirası’nın cazip görüneceğini belirten ING 2021 yılının ilk çeyreği boyunca TL’de 7,20 hatta 7 seviyesine kadar güçlenme olacağını öngördü.

2018 Eylül toplantısında TCMB politika faizini 625 baz puan artışla yüzde 24 seviyesine kadar çıkarmış ve 2019 Temmuz ayına kadar bu seviyede tutmuştu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap