İngiltere’de temettü yasağının gevşetilmesiyle banka hisseleri ralli yaptı

by Haber Fora

İngiltere Merkez Bankası 9 aydır devam eden kısıtlamaların ardından bankalara temettü yasağını gevşeterek normalleşme yolunu açtı.

Regülatörler Mart ayında Covid 19 kaynaklı zararları telafi etmek için temettü yasağı getirmişti, bu yasağın gevşetildiği haberi HSBC, Standard Chartered ve diğer büyük İngiliz bankaları için bir zafer niteliğinde.

Haberin ardından HSBC hisseleri Hong Kong saatiyle 10:45’te yüzde 2.2, Standard Chartered hisseleri yüzde 3.3 ralli yaptı.

Banka yöneticileri daha önce yasağın kaldırılması yönünde görüş belirtmişti. Natwest Group Yöneticisi Howard Davies Temmmuz ayında yaptığı açıklamada yasak kalkmadıkça sektörün yatırım yapılabilir olmayacağını belirtmişti.

Kararı değerlendiren Goodby Analisti John Cronin atılan adımı doğru bulduğunu ifade ederek “yatırımcının sektöre ilgisinin sürdürülebilmesi açısından önemliydi” dedi.

Bloomberg’in bir haberinde Avrupalı düzenleme ve denetleme kurumlarının temettü yasağını uzatmayı fakat bazı bankalara istisna getirmeyi planladığı ifade edilmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap