Inouye Teleskobu bir Güneş lekesinin gelmiş geçmiş en çarpıcı fotoğrafını çekti

by Haber Fora

Bilim insanları teknoloji geliştikçe Dünya’ya hayat veren Güneş’i incelemenin daha iyi yollarını buldu ve yıldızın davranışları ve döngülerine dair daha çok şey öğrendi.

Şimdi de ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın işlettiği Daniel K.Inouye Güneş Teleskobu, Dünyalıların şimdiye kadar gördüğü en çarpıcı Güneş lekesi fotoğrafını çekti. Yıldızın ışık küre adı verilen en dış katmanında oluşan Güneş lekelerinin sıcaklığı çevrelerine kıyasla daha düşük. Bu nedenle karanlık noktalar halinde görünen Güneş lekelerinin sıcaklığı yine de 2 bin 700 ila 4.200 dereceye ulaşabiliyor.

2013’te inşa edilen Hawaii merkezli teleskop henüz çok yeni olmasına rağmen, yakaladığı leke görüntüsü son derece etkileyici. BGR’nin aktardığına göre fotoğraf, bir Güneş lekesinin şimdiye kadar çekilmiş en ayrıntılı görüntüsü oldu.

Bu başarı, yıldızın yüzeyinde olup bitenlere yakından bakan teleskobun son derece yüksek çözünürlüklü optik sistemiyle mümkün oldu. Görüntünün detaylandırıldığı makalenin baş yazarı Dr. Thomas Rimmele, şu açıklamalarda bulundu:

Ulusal Güneş Gözlemevi ve Inouye Güneş Teleskobu’nu yöneten kuruluş olan Astronomi Araştırmaları için Üniversiteler Birliği’nin başkanı Matt Mountain ise şu ifadeleri kullandı:

2012’deki vefatından önce 49 yıl ABD Senatosunda Hawaii’yi temsil eden Daniel K. Inouye’nin adını taşıyan teleskop, Güneş yüzeyini, görünür ve kızıl-ötesine yakın ışık dalga boylarında gözlemlemek üzere tasarlandı.

Teleskoptan elde edilen verilerle “uzay meteorolojisi” adı verilen, Güneş’teki plazma patlamalarının ve Güneş rüzgarlarının etkilerine dair daha kesin tahminler ve değerlendirmeler yapılması amaçlanıyor.
 

Haber Fora, BGR, CNN, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap