İnsanları taklit eden çip hayvanları kurtardı: “İlaç geliştirmede bir ilk”

by Haber Fora

Pek çok tartışmaya sebebiyet veren hayvan testlerini ortadan kaldırma yolunda İsrail’den önemli bir haber geldi. Bilim insanları, insan vücudunu (böbrek, karaciğer ve kalp) taklit eden bir çip kullanarak kanser ilacı geliştirdi.

Çip organ teknolojisi 30 yıllık. Ancak Kudüs İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar kendi çiplerinde, vücudun ilaç tedavisine verdiği tepkiyi net şekilde izlemelerini sağlayan mikroskobik sensörleri insan dokusuna dahil etti.

Araştırmanın başındaki Yaakov Nahmias bu konuda “Teknolojimizi benzersiz kılan, hayvan deneyleriyle mümkün olanın ötesine geçmemize izin vermesi. Artık ilaçların nasıl işlediği ve ne zaman işlemeyi bıraktığı konusunda bize gerçek zamanlı bilgiler sunan mikro sensörler ekleyebiliyoruz” dedi.

Söz konusu araştırmada, bazı kanser hastalarında meydana gelen karaciğer yağlanmasını çözmek için mevcut iki ilacın bir araya getirildiği bir ilaç geliştirildi. Times of Israel’in haberine göre ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne patent, klinik deney ve onaydan oluşan bir izin için başvuruldu.

Araştırmacılar, hayvan deneylerini ortadan kaldırarak çiple bir ilaç geliştiren ilk ekip olduklarını söyledi. “Bildiğimiz kadarıyla bir ilaç hayvanlar üzerinde test edilmeden ilk kez bu adım atılıyor” diyen Nahmias sözlerini şöyle sürdürdü:

Araştırma, hakemli bilim dergisi Science Translational Medicine’da yayımlandı.

Haber Fora,Times of Israel, Jerusalem Post

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap