İnsansı robot Sophia’nın dijital sanat eserleri açık artırmayla satılacak

by Haber Fora

Hong Kong merkezli teknoloji şirketi Hanson Robotics’in geliştirdiği insansı (humanoid) robot Sophia’nın dijital sanat eserleri, NFT biçiminde açık artırmaya çıkarılacak. 

Herkesin parçaların sahipliğini ve orijinalliğini doğrulamasına olanak tanıyan dijital sertifikalar olan NFT’ler bu ay yaklaşık 70 milyon dolara satılan bir sanat eseriyle yatırım çılgınlığı modası haline geldi. Kısa süre önce Mike Winkelmann’ın dijital eseri 69,4 milyon dolara satılmış ve ABD’li sanatçı hayattayken en çok kazanan sanatçılar listesinde üçüncü sıraya yerleşmeyi başarmıştı. 

Eserlerine dair konuşan Sophia, “Umarım insanlar yaptıklarımı beğenir ve onlarla ileriye dönük yeni ve heyecan verici yollarla işbirliği yapabiliriz” dedi. 

Reuters’ın aktardığına göre 2016’da tanıtılan Sophia, çalışmalarını 31 yaşındaki İtalyan dijital sanatçı Andrea Bonaceto’yla birlikte üretti. Bonaceto, Tesla’nın CEO’su Elon Musk gibi ünlü isimleri resmettiği renkli portrelerle biliniyor.

 

Robot, Bonaceto’nun çalışmalarından, sanat tarihinden ve kendi somut çizimlerinden birçok öğeyi birleştirdi. Sophia’nın geliştiricisi David Hanson bu süreci “evrimin yinelemeli döngüleri” diye tanımlıyor. 

Sophia şu ifadeleri ekledi:

“Sophia Instantiation” diye adlandırılan dijital çalışma, Bonaceto’nun portresinin Sophia’nın dijital resmine dönüşümünü gösteren 12 saniyelik bir MP4 dosyası. 

Bonaceto ortaya çıkan çalışmanın robotlar ve insanların işbirliği yaparak geliştireceği yeni yolun müjdecisi olduğunu belirtti. 

Haber Fora, Reuters, NTV

Derleyen: Esra Güngör

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap