Irak’ın eski Başbakanı Abdulmehdi, Süleymani suikastı öncesinde Trump’la yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı

by Haber Fora

Irak’ın eski Başbakanı Adil Abdulmehdi, 2020 yılbaşı gecesi ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Abdulmehdi, Trump ile 2019 Aralık ayının son iki günü ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği binasına yapılan baskın hakkında konuştuğunu belirtti.

Abdulmehdi, ABD’nin 3 Ocak 2020’de Bağdat Havalimanı yakınlarında düzenlediği saldırıda hayatlarını kaybeden İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ölüm yıldönümü münasebetiyle hazırlanan belgesel filmde konuştu.

Abdulmehdi, Trump ile arasında gerçekleşen telefon görüşmesi hakkında şunları aktardı:

Abdulmehdi, “Burada resmi bir onay ve davet vardı çünkü Süleymani görüşmek için Irak’a geliyordu. Suikast eylemi bir veya iki gün için tasarlanmadı, bilakis bu eyleme bundan önce kısa olmayan bir zaman diliminde karar verilmiş olmalı” diye ekledi.

Bununla birlikte Abdulmehdi, ABD Başkanı Trump’ın İran ile müzakere konusundaki samimiyetine veya suikast eyleminin uygulanmasından 48 saatten daha az bir süre kala kendisini kandırdığına inanıp inanmadığını açıklığa kavuşturmadı.

Belgeselde konuşan diğer bir isim ise Irak’ın eski Başbakanı Nuri el-Maliki oldu. Maliki, Süleymani’yi, ona hediye ettiği yüzüğü avucunun içinde görünce teşhis ettiğini söyledi. Suikast olayını, sabah namazına kalktığında uykudayken gelen mesajlardan öğrendiğini dile getiren Maliki, Mühendis’in Haşdi Şabi içinde seçkin bir komutan olduğunu, olay gecesi yanında olduğunu ve ayrılırken Süleymani’yi karşılamaya gideceğini kendisine haber vermediğini belirtti.

Abdulmehdi ise olayı, gece yarısından sonra saat 01.00 civarında İstihbarat Servisi Müdürü Mustafa el-Kazimi’nin (şu anki başbakan) yaptığı telefon görüşmesiyle öğrendiğini ifade etti. Abdulmehdi, “(Kazimi) beni uyandırdı ve ‘Bağdat Havalimanı’nın halihazırda kaynağı belirsiz füzelerle vurulduğunu’ söyledi. Ne bende ne de Kazimi’de olayla ilgili herhangi bir detay vardı” diye konuştu.

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap