İran Devrim Muhafızları: “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana kimse Amerikalıların karargahlarını hedeflemedi… Şiddetli intikam sürecek”

by Haber Fora

İran hükümeti ABD’ye yönelik tehditlerine devam ederken, bir yıl önce Irak’ta düzenlenen saldırıda öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin intikam sözünü de yineledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin “küresel küstahlığa karşı büyük bir darbe indirdiğini” belirterek, nükleer anlaşmanın dünyanın çıkarına olduğunu vurguladı.

Diğer taraftan, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Muhammed Hicazi yaptığı açıklamada, “Şiddetli intikam sürecek. Yani emri veren ve bunu uygulayanlardan intikam alınması gerekiyor. Ancak intikamın zamanı ve yöntemi koşullara bağlı” dedi.

İran merkezli Tasnim haber ajansına göre Hicazi, dün (cuma) yaptığı açıklamada, Devrim Lideri’nin (İran dini lideri Ali Hamaney) Süleymani’nin ailesini karşıladığı sırada yaptığı konuşmadaki şiddetli intikam sözünün “yeterli” olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Hicazi, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

Hasan Ruhani ise yaptığı açıklamada, “son projelerin açılışının ülkenin ilerlemesini engellemek isteyen küresel küstahlığa büyük bir darbe indirdiğini” belirterek, “Saf algılarına göre, İran halkını ekmek almak için uzun kuyruklara sokmak üzereydiler” dedi.

Tasnim haber ajansının haberine göre Ruhani, perşembe günü Petrol Bakanlığı’nın bir dizi projesinin açılış töreninde yaptığı açıklamada, “Bugün burada görülen milli güçtür. Bugün herkes büyük başarılara tanık olmak için bir araya geliyor” dedi.

Ayrıca Ruhani, ülkeye uygulanan ambargoya karşı başta sanayi olmak üzere her alanda “İran halkının başarılarına” dikkati çekti.

İran halkının düşmanın komplolarına teslim olmadığını belirten Ruhani, şunları kaydetti:

Ruhani açıklamasında, ABD Başkanı Donald Trump’a atıfta bulunarak, “İran’a karşı ekonomik savaşın sona erdiğini düşünüyorum. Bu savaşın kötü liderliğini üstlenen kişi siyasi hayatının son günlerini geçiriyor” dedi.

Ruhani, “7 yıl önce 11 milyar dolar olan ülkedeki petrokimya ürünlerinin değerinin, ülkenin çeşitli yerlerinde başlatılan projeler ışığında bugün ikiye katlandığına” dikkati çekerek şu açıklamalarda bulundu:

Ruhani açıklamasında, “Nükleer anlaşma projesi ve buna bağlılık dünyanın çıkarına. Bu ambargoyu azaltmak ve iptal etmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Dünya liderlerine tek tek mesajlar göndererek bayramlarını kutlayan Ruhani’nin mesajında şu ifadeler yer aldı:

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Şarku’l Avsat

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap