İran Kudüs Gücü Komutanı: Süleymani suikastına ABD’nin içinde bile karşılık verilebilir

by Haber Fora

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü’nün Komutanı Tuğgeneral İsmail Kaani, Kasım Süleymani’nin intikamını alacaklarını söyledi.

Geçen yıl 3 Ocak’ta ABD saldırısında öldürülen İranlı General Süleymani’nin birinci ölüm yılı nedeniye Tahran Üniversitesi’nde düzenlenen anma töreninde konuşan Kaani, ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef aldı.

Kaani, “Şehit Süleymani, bu alçakça suçu işleyen dünyanın en acımasız ve kirli adamı tarafından suikasta uğradı” ifadelerini kullandı.

Kaani, Süleymani’nin intikamını alacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Açıkça söylüyorum ki, Kudüs Gücü ve direniş kuvvetlerinin yolu ABD’nin işlediği kötülükler nedeniyle değişmeyecektir. Evinizin içinde (ABD’de) dahi bu işlediğiniz suçun karşılığını verecek kişilerin olması mümkündür.

ABD, Ortadoğu’ya bombardıman uçağı gönderdi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik suikastın birinci yılı yaklaşırken “muhtemel bir İran tehdidine karşı” 2 “B-52H” tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Ortadoğu’ya gönderdiğini duyurmuştu. 

Twitter hesabından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Washington yönetimini “savaş bahanesi için komplo kurmakla” suçlamıştı.

“Irak’tan gelen istihbarat, savaş bahanesi üretmek için komplo kurulduğunu gösteriyor” ifadelerini kullanan Zarif, İran’ın savaş istemediğini ancak ülkenin güvenliğine ve hayati çıkarlarına yönelik tehditlere de açık bir şekilde ve doğrudan karşılık vereceğini kaydetmişti.

Trump dönemi ABD ve İran ilişkileri

Trump yönetimi döneminde, İran ile ilişkiler gergin bir süreçte ilerledi. 

İlk olarak ABD, 2015’te İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’te ayrıldı. 

2019 Ağustos ayında ise İran’a yönelik ilk yaptırım paketiyle İran hükümetinin, ABD doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapması yasaklandı.

Daha sonraki aylarda ise ABD’den İran’a karşı bazı ekonomik yaptırımlar ve İran Devrim Muhafızları’nın “yabancı terör örgütü” listesine eklenmesi gibi hamleler geldi.

2019 Temmuz’da ise Birleşik Krallık donanması Cebeli Tarık Boğazı’nda İran’a ait bir petrol tankerine el koydu. Bunun üzerine İran misilleme olarak Basra Körfezi’nde Birleşik Krallık’a ait bir tankere el koydu.

Bu yılın ocak ayında, ABD’nin Bağdat’ta gerçekleştirdiği hava saldırısıyla İran’ın Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’yi öldürmesi sonrası iki ülke arasındaki ipler iyice gerildi.

Süleymani’nin öldürülmesinden birkaç gün sonra İran, Irak’taki bir ABD üssüne füze saldırısı düzenledi.

Ekim ayında ise Birleşmiş Milletler (BM), İran’a karşı 2007’den bu yana uygulanan silah ambargosunu süresi dolduğu için kaldırdı.

Haber Fora, AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap