İran özel sektöre aşı ithalatı için izin verildiğini duyurdu

by Haber Fora

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede ABD yaptırımlarının neden olduğu zorluklara değinerek, ülkeye aşı getirme konusunda özel sektöre izin verildiğini duyurdu.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Ruhani başkent Tahran’da başkanlık ettiği Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında, salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Trump’ın uğursuz etkisi yansımaya devam ediyor”

Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulanmaya başlayan yaptırımların ülke dışından aşı temin etmenin önünde engel olduğunu kaydeden Ruhani, şu ifadeleri kullandı:

Aşı siparişi verdiğimiz ülkeler hala ABD yaptırımlarından korktuklarını söylüyor. Trump gitti ancak uğursuz etkisi toplumumuzda aynı şekilde yansımaya devam ediyor. Bugün, özel sektörün de isterlerse sağlık bakanlığının gözetiminde aşı getirebilmesinin önünü açtık.

Ruhani, görev süresi 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sona erecek hükümetinin en önemli hedefinin, en azından yaptırımların bir kısmının kaldırılması ve salgının kontrol altında tutulması olduğunu sözlerine ekledi.

ABD yaptırımları nedeniyle ülke dışından aşı satın almada sorunlar yaşayan İran, bu sorunu yakın ilişki içerisinde olduğu Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkelerden aşı temin ederek çözmeye çalışıyor

3 yerli aşı çalışması sürüyor

İran, yerli üretim “COVIRAN Bereket”i 29 Aralık 2020’de, “Razi Cov Pars”ı da 28 Şubat 2021’de insan üzerinde denediğini duyurmuştu. Sağlık Bakanı Said Nemek 16 Mart’ta yaptığı açıklamada aşı çalışmaları hakkında şunu söylemişti:

İlk aşımız Küba’yla ortaklaşa ürettiğimiz Pasteur, ikincisi Bereket ve üçüncüsü Razi ve dördüncüsü de SPND’de üretilen (Fahra) oldu. Yerli aşı çalışmalarımız hızla devam edecek.” ifadelerini kullandı.      

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap