İrlandalılar, dişçi randevusuyla tecriti atlatıp Tenerife’de tatil yapıyor

by Haber Fora

Deniz, kum, güneş var ve daha da önemlisi diş hekimleri e-posta üzerinden randevuları onaylamaya gönüllü gibi görünüyor.

Görünen o ki, İrlandalı turistler tatillerde ülkenin seyahat yasağını atlatmak için İspanyol adası Tenerife’de diş kontrolü randevusu alıyor.

Haberlere göre Dublin havalimanında onlarca yolcu, İspanya’daki tatil yerine ünlü güzel havası için değil, azı ve kesici dişlerini kontrolden geçirmek amacıyla gittiğini belirten belgeler hazırlıyor ve bunları sınır görevlilerine gösteriyor.

İrlanda’nın mevcut koronavirüs kısıtlamaları kapsamında yurtdışı yolculuklarına izin verilen istisnai nedenlerden biri bu tür tıbbi randevular.

RTE Radio 1’a konuşan Clinica Dental’dan (Diş Kliniği) hasta karşılama görevlisi Roberta Beccaris şunları söyledi:

Beccaris “Randevuları ihtiyacı olan ve acı içindeki kişilerin elinden alıyorlar” diye de ekledi.

Beccaris, Dublin havalimanındaki sınır görevlilerinin güneşli yerlere giden yolcuların yüzde 40’ının diş hekimi randevusu belgesi bulunduğunu bildirmesinin ardından konuştu.

Pek çok turist, kontrol randevularının hatalı veya gereksiz olduğunun ortaya çıkması durumunda 2 bin euroya (yaklaşık 17 bin TL) kadar yerinde para cezasına çarptırılacakları hakkında uyarılmalarına rağmen, risk alarak yolculuklarına devam etti.

Ancak cuma akşamı konuşan Garda (İrlanda ulusal polisi -ed.n.) Komiseri Drew Harris, yetkililerin artık yaklaşımlarını değiştirdiğini söyledi.

Harris şöyle konuştu:

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news

Haber Fora için çeviren: Umut Can Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap