İşçi Partisi’nden Birleşik Krallık hükümetine çağrı: Patronlar evden çalışanları gözetleyemesin

by Haber Fora

İşçi Partisi (Birleşik Krallık) işçilerin evden çalışırken patronları tarafından maruz bırakıldıkları dijital gözetime karşı daha güçlü korumaya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Muhalefet işletmelerin uzaktan gözetleme kullanımında “keskin bir artış” gözlemlediklerini söylerken hükümeti “acilen” yönetmeliği güncellemeye çağırdı.

Kovid-19 pandemisi sırasında ofis çalışanları arasında evden çalışmanın artmasını takiben yöneticiler giderek artan bir şekilde mahremiyeti ihlal eden yazılımlar kullanıyor.

Fakat İşçi Partisi çalışanların rızaları olmadan izlenmediğinden emin olmak için bu yeni teknolojik sınırın daha iyi düzenleyici denetimler gerektirdiğini söylüyor.

Çalışanlar, e-postaları yanıtlamalarının ne kadar sürdüğü ve Zoom toplantı katılımları gibi ölçümlere dayanan yazılımlar tarafından giderek daha fazla mimlenip sınıflandırılıyor.

Fakat parti İşçi Sendikaları Kongresi’nin (TUC) yaptığı bir araştırmaya atıfta bulunarak izlemeye dayalı bu tarz yazılımların engelli çalışanlara ve çocuklarına bakan kişilere karşı ayrımcılığı artırma tehlikesi taşıdığı uyarısında bulundu.

YouGov / Skillcast tarafından yapılan bir anket tüm firmaların yüzde 12’sinin uzaktan izlemeye dayalı yazılımları uygulamaya soktuğunu gösteriyor. Daha büyük şirketler söz konusu olduğunda bu uygulamaların yaygınlığı yüzde 16’ya çıkıyor.

TUC’un yaptığı bir araştırma her 7 çalışandan birinin Kovid-19 pandemisi sırasında iş yerinde izleme ve gözetlemenin arttığını düşündüğünü ortaya koyuyor.

Bazı şirketlerin hangi personelin kovulacağına karar verirken yapay ölçümlerden yararlandığı ve hatta karar alırken yapay zeka (AI) kullandığı düşünülüyor.

İşçi Partisi, Bilgi Komiserliği Ofisi’nin (Information Commissioner’s Office) yayımladığı İstihdam Uygulamaları Yasası’nın güncellenmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca, gözetim yoluyla toplanan tüm kişisel verilerin bir Veri Koruma Etki Değerlendirmesi’ne tabi tutulması gerektiğini ve alınacak tüm önlemlerde çalışanlara ve işçi sendikalarına danışılması gerektiğini belirtiyor.

İşçi Partisi’nin gölge dijital bakanı Chi Onwurah “İşçileri korumaya yönelik yönetmelik ve düzenlemeler, uzaktan çalışmaya geçişin hızlanması ve teknolojideki ani gelişmeler ışığında üzücü derecede miadını doldurmuş durumda” diyor.

Prospect Sendikası’nın Araştırma Müdürü Andrew Pakes ise şunları söylüyor:

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’ndan bir sözcü ise şunları söyledi:

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Haber Fora’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/uk/politics

Haber Fora için çeviren: İrem Oral

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap