İşletme sahipleriyle görüşen Kılıçdaroğlu, anayasanın 173. maddesini gündeme getirdi

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır. Nasıl destekleyecek? Para verecek. En zor durumda Anayasa’nın 173. maddesini çalıştırmayan bir iktidara ne diyeceğiz? Hem desteklemiyor hem de korumuyor” dedi. 

Kılıçdaroğlu, video konferansla bir araya geldiği kafe, eğlence sektörü temsilcileri ve işletme sahiplerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yaşadıkları sorunları dinledi.

Kılıçdaroğlu, gelecek salı günü bu konuyu baştan sona inceleyip masaya yatırmak istediğini belirtti. İktidarı destek vermesi için sıkıştırdıklarını, verilen desteğin komik rakamlar olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, iktidarın esnafa 3 ay süreyle bin lira verdiğini, süreçte en büyük zararı görenin esnaflar olduğunu, hizmet sektörünün sıkıntı yaşadığını vurguladı.

Kılıçdaroğlu, iş yerlerinin kapalı kalması ve çalışanların mağdur olmasının ortak sorun olduğunu ifade etti. Hizmet sektöründe garsonundan bulaşıkçısına, aşçısına kadar pek çok alanda çalışan bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, bu emek yoğun sektörün doğrudan doğruya vatandaşa hizmet olarak yansıdığını kaydetti.

“Bunlara 30 milyar lira ödüyorlar”

Kılıçdaroğlu, “Uçamadığınız havaalanları, geçmediğiniz yollar var. Bunlara 30 milyar lira para ödüyorlar. Bunları çağırın, bunlar 5 kişi zaten. Çağırsın hükümet desin ki, ‘Yüz binlerce milyonlarca esnaf var, 30 milyarı size ödemeyeyim siz bir yıl bekleyin, ben bunu esnafa ödeyeyim esnaf rahat nefes alsın. Bir yıl sonra ben size bu parayı ödeyeceğim.’ Zaten dolara bağlı, dolar yükseldikçe zaten para alıyorsunuz bir kaybınız da olmayacak” şeklinde konuştu.

“Esnaf ve sanatkar korunacak”

Otel sahiplerinin özellikle de küçük otellerin bu süreçte çok ciddi sorun yaşadığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Kılıçdaroğlu, hükümete defalarca çağrı yaptığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

Anayasanın 173. maddesi “Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır” şeklinde düzenleniyor.

AA, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap