İspanya, “haftada 4 gün” çalışma düzenine geçiyor

by Haber Fora

İspanya’da hükümet, bu yılın başında sol parti Más País’in şirketlere daha az çalışma saatlerini denemek için izin veren teklifini kabul etti. 

“Más País” lideri Iñigo Errejón, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Haftada 4 günlük çalışmayla (32 saat), zamanımızın gerçek gündemini oluşturmuş oluyoruz. Bu zamanı gelen bir fikirdi” dedi.

Errejón, “İspanya, işçilerin Avrupa ortalamasına göre daha fazla mesai yaptığı ülkelerden biri. Ancak, en üretken ülkelerden biri değiliz. Daha fazla çalışmak, daha iyi çalışmak anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Ülkede, pilot bölge ile dört gün çalışma sistemine başlanacak.

“Kırmızı çizgimiz iş ya da maaş kaybı olmaması”

Más País, yılın başında hükümete, şirketlerin çalışma saatlerini düşürmesine dönük 3 yıl süresi olan 50 milyon euroluk bir proje önermişti.

Partiden Hector Tejero, projenin sonbaharda başlayacağını, bu desteklerle 200 şirkette 6 bine kadar çalışanın projeye dahil olabileceğini hesapladıklarını belirtti.

Tejero, kırmızı çizgilerinin ise ‘gerçekten çalışma saatlerinin azalması ve herhangi bir şekilde iş ya da maaş kaybı olmaması’ olarak ifade etti. Tejero. “Bunun gibi bir pilot deneme projesi dünyanın hiçbir yerinde yapılmadı” diye konuştu. 

Yeni Zelanda’dan Almanya’ya hafatada dört gün çalışma fikri giderek yayılıyor.

Savunuclarının verimliliği artırma, çalışanların sağlığını iyileştirme ve iklim değişikliğiyle mücadele yolu olarak sunduğu çalışma düzeni, salgının iş-özel hayat dengesi, tükenmişlik gibi meseleleri öne çıkarmasıyla daha da önem kazandı.

1.3 milyar nüfuslu Hindistan da geçen ay, haftada 4 gün mesai seçeneği geleceğini duyurmuştu. 

Sputnik Türkçe, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap