İspanya’da bar olarak faaliyet gösteren tarihi binanın İslam döneminden kalma hamam olduğu ortaya çıktı

by Haber Fora

İspanya’nın Sevilla şehrindeki bir tapas barda yürütülen yenileme çalışmaları sırasında, binanın İslami motiflerle süslenmiş 12. yüzyıldan kalma bir hamam olduğu keşfedildi.

Binanın hamam olduğuna işaret eden tarihi bir belge olsa da bu konuda bir fikir birliği yoktu. Çünkü mekanın retro görüntüsünün, 1920’lerin başında tapas barı ve üstündeki oteli yapan mimarın neomudejar denen, İslami motifler içeren mimari bir üsluptan etkilenmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülüyordu.

Barın sahiplerinden Antonio Castro bu konuda şöyle konuştu:

The Guardian’ın aktardığına göre, geçen yaz pandemiyi ve bölgede sürdürülen yol çalışmalarını fırsat bilen işyerinin sahipleri, yenileme çalışmalarına başlamıştı. Bu çalışmalar hamama giden yolu açtı. Zira Castro “Bazı çalışmalar yürütüyorduk ve aramızda bir arkeolog vardı. Hamam bu şekilde keşfedildi” dedi.

Ekipteki arkeolog Alvaro Jimenez, söylentileri duyduğunu ancak pek çok kişi gibi kendisinin de hamamın hayal ürünü olduğunu düşündüğünü söyledi. Ancak ekip, temmuz ayında çalışmalarını sürdürürken sekiz köşeli yıldız şeklinde tavanda bir pencere keşfetti. Jimenez şu ifadeleri kullandı:

Çalışmalarını sürdüren ekip, 12. yüzyıla kadar uzanan harika bir tasarımı ortaya çıkardı. Bu tarihlerde Berberi hanedanı Muvahhidler, İspanya’da Portekiz’de ve Kuzey Afrika’nın büyük bir bölümünde hüküm sürüyordu.

 

Restorasyon çalışmalarında birbirinden farklı şekillerde ve boyutlarda 88 pencere ortaya çıkarıldı. Jimenez, beyaz kireç harcıyla geometrik çizgiler, daireler ve kareler işlendiğini, kırmızı aşıboyasıyla sekiz köşeli yıldızlar ve sekiz yapraklı rozetler çizildiğini ve bu iki tasarımın, pencerelerin farklı geometrik şekillerine uyum sağladığını söyledi ve ekledi:

Haber Fora, The Guardian, El Pais

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap