İsrail, Filistin polisinin Doğu Kudüs’te operasyon düzenlemesine izin verdi

by Haber Fora

İsrail 2 Ocak’ta, Doğu Kudüs’teki Kefer Akab’da yaşanan, üç Filistinlinin öldürülmesine ve 8’inin yaralanmasına yol açan çatışmanın ardından Filistin polisinin operasyon düzenlemesine izin verdi.

Filistinlilerin yaşadığı Kefer Akab, Ayrım Duvarı yüzünden şehrin geri kalanından izole edilmiş durumda. Bölgede İsrail polisi de mevcut değilken İsrail, bunun suç oranlarını artırdığı iddiasıyla askeri karakol bulunduruyor. Filistin polisinin Kudüs’ün genelinde olduğu gibi bu bölgede de faaliyet göstermesine izin vermiyor. Bölge sakinleri, şehir yönetiminin kendilerine temel kamu hizmetlerini bile sağlamadığını söylüyor.

Cumartesi yaşananlar, bu nedenlerden dolayı birçok kişiyi şaşırttı. Times Of Israel’in haberine göre, onlarca Filistin polisi, zırhlı araçlarla Doğu Kudüs’e girip Kefer Akab’da operasyon düzenledi.

 

Filistin yönetiminden bir yetkili, İsrail’in ilkin taleplerini reddettiğini, ancak üçüncü ölümün gerçekleşmesinin ardından içeri girmelerine izin verdiğini söyledi.

Kudüs polisi sözcüsü Roni Markovitch silahlı saldırının yaşandığını doğrularken İsrail polisinin de olayı araştırdığını belirtti. Filistin polisi, cumartesi akşamı olayla ilgili iki şüpheliyi tutukladığını duyurdu.

Filistin medyasında çıkan haberlere göre, öldürülen üç kişi aynı aileye mensup. Yaralananlardan birinin durumunun ağır olduğu öğrenilirken bu kişi Ramallah’taki bir hastanede tedavi altında. Haaretz gazetesi, yaşanan saldırının aynı ailenin farklı kolları arasındaki bir anlaşmazlıktan kaynaklandığını öne sürdü.

Haber Fora, Times Of Israel

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap