İsrail’den “yanlışlıkla” Gazze’yi tankla vuran askerlere sembolik ceza

by Haber Fora

İsrail’de 14 Aralık’taki askeri tatbikatta, bir tankın Gazze Şeridi’ni vurmasında payı olan askerlere kısa hapis cezaları verildi.

Söz konusu olayda tank mermisi, bölgedeki terk edilmiş binalardan birine isabet etmiş ve hiç kimsenin yaralanmadığı duyurulmuştu. İsrail Savunma Kuvvetleri ise (Israel Defense Forces – IDF) olay hakkında soruşturma yürüttüğünü açıklamıştı.

Times Of Israel’in haberine göre, soruşturma sonuçlarını açıklayan IDF, yaşanan olayın ciddi olduğuna dikkat çekerek askerlerin, tatbikatın gerçek olduğunu sanması sonucu tank mermisini ateşlediğini bildirdi. Komutanların idaresi ve güvenlik unsurlarında bir dizi başarısızlık, aksilik ve hata tespit ettiğini ekledi. Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

IDF, tank müfrezesi komutanının idaresindeki ve güvenlik prosedürlerindeki hataları gerekçe gösterilerek askeri hapishanede 7 gün hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Bölük komutanının ve yardımcısınınsa, “olaydaki genel sorumlulukları” sebebiyle 14 gün hapis cezasına çarptırıldığını ve cezanın ertelendiğini açıkladı.

Haber Fora, Times of Israel

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap