İstanbul Dişhekimleri Odası’ndan seçime çağrı: Oy ver, mesleğin geleceğine sahip çık!

by Haber Fora

Türkiye’nin en büyük dişhekimleri odası olan İstanbul Dişhekimleri Odası’nda eylül ayında genel kurul ve seçimler olacak. Oda yönetimi, iktidarın meslek örgütlerinin yapısını tartışmaya açtığı bir dönemde gerçekleşecek seçim için 9 bini aşkın üyesine “Oy ver, mesleğin geleceğine sahip çık!” çağrısı yaptı. Olağanüstü pandemi önlemlerinin alınacağı seçimler 6 Eylül 2020, Pazar günü gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin en köklü meslek örgütlerinden olan İstanbul Dişhekimleri Odası (İDO) 5-6 Eylül 2020 tarihinde 18’nci Genel Kurulunu ve İDO kurul üyeleriyle, TDB delegelerinin belirleneceği seçimlerini gerçekleştirecek.

Bünyesindeki 9 bin 200 diş hekimiyle Türkiye’nin en büyük dişhekimleri odası olan İDO’da yönetim, meslek odalarının kurumsal yapılarına müdahale edilmesine hayır demek için, tüm üyelerine ‘Meslek birliğimize sahip çıkın, oy kullanın!’ çağrısı yaptı.

Bu seçimde üyelerin meslek örgütlerine sahip çıkmasının her zamankinden daha büyük önem taşıdığını söyleyen İDO Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay, meslek birliklerinin mevcut seçim sistemiyle yıllardır kendi içinde demokrasi kültürünün gelişmesini sağladığını belirtti ve şunları dile getirdi:

“Meslek oda ve birlikleri ülkemizde katılımcı demokrasi uygulamalarının tabana yayılmasının en büyük teminatıdır. Bu yapılar, sadece meslek mensuplarının değil toplumun hak ve çıkarlarını da savunurlar. İktidarın Barolara yönelik yasal değişikliği genişletmeyi ve bunu tüm odalara yaymaya çalışacağının farkındayız. Parçalanmış yapılarla ne dişhekimlerinin hak ve çıkarları etkin biçimde korunabilir, ne de halkın diş sağlığı hizmetlerine erişimine yönelik eşitlikçi politikalar geliştirilebilir. Üyelerimiz mesleki politikaların üretiminin sürmesi, üretilen politikaların tüm mecralarda özgürce savunulması, bağımsız  örgütlenmeye, hukukun üstünlüğüne, yaşanabilir çevreye ve demokrasiye sahip çıkmak için sorumluluk üstlenmeli. Dağınık ve parçalanmış odalara hayır demek, mesleğimize ve meslek odalarımıza, demokrasiye sahip çıkmak için tüm üyelerimizi sandık başına çağırıyoruz.”

Geniş pandemi önlemleri

İDO Genel Kurulu 5 Eylül Cumartesi günü İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek. İDO Seçimleri ise 6 Eylül Pazar günü saat 09.00-17.00 arasında Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi’nde (Maçka) yapılacak. Pandemi sürecinde gerekli tüm önlemlerin alınacağı seçimde, oy verilecek salona girmeden önce otomatik biçimde ateş ölçümü yapılacak. Oy verecek kişiler salonlara sınırlı ve kontrollü biçimde alınacak. Salonlar ve kabinler düzernli olarak dezenfekte edilecek ve tüm mesafe kurallarına da uyulacak. Üyelere maske ve kalem dağıtılacak. Havalandırma sistemleri de seçim öncesinde kontrolden geçirilerek, maksimum önlem alınacak.

Verilerle Türkiye’de dişhekimliği

Geçen günlerde açıklanan Üni-Veri Raporu’na göre;

Diş hekimliği fakültesi kontenjanlarındaki artış 13 yılda yüzde 522 oldu.

2009’da 29 olan Diş Hekimliği Fakültesi sayısı, günümüzde 95’e ulaştı.

11 yılda açılan 66 yeni fakülte ile sayıları 95’e ulaşan diş hekimliği fakültelerinden mezun olanların yüzde 40’ına yakını asgari ücretle işe başladı.

2020 itibarıyla 34 bin 45 olan diş hekimi sayısının 2028 yılında 90 bini aşması bekleniyor.

İstanbul Dişhekimleri odası

İstanbul Dişhekimleri Odası, 1985 Aralık ayında, 3324 sayılı Türk Dişhekimleri Birliği yasasının yürürlüğe girmesinden sonra kuruldu. İDO, dişhekimliği mesleğinin her boyutta gelişmesi için sektörün tüm bileşenlerini; diş depolarını, üreticileri, ithalatçıları, diş teknisyenlerini ve diş hekimliği yardımcılarını kendilerini geliştirmeleri yönünde destekliyor. Hekimlik etik normlarını, yaşam ve meslek uygulamaları için temel yol gösterici olarak gören İDO, dişhekimleri arasında haksız rekabete yol açacak her türlü girişime karşı çıkıyor. İDO; din, dil, ırk, siyasi inanç, kimlik farkı gözetmeyen bir hekimliği savunuyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap