İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına itiraz edenler soluğu Danıştay önünde alıyor: İptal başvuruları peş peşe geliyor

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen cumayı cumartesiye bağlayan günün ilk saatlerinde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çekilme kararı tartışmalara neden oldu.

Eleştirenler İstanbul Sözleşmesi’nin TBMM tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiğini sadece Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilmenin mümkün olmadığı görüşünde.

İktidar kanadından yapılan açıklamalarda ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle yapılan düzenlemelerin, cumhurbaşkanına uluslararası sözleşmelerden çekilme kararı alma yetkisi verdiği iddia edildi.

Pazartesi mesai başlamasıyla iptal başvurular başladı

Tepki gösterenlerce hafta sonu yapılan açıklamalarda konunun yargıya götürüleceği belirtilmişti.

Ve beklenen oldu. Haftanın ilk günü pazartesi sabah mesainin başlamasıyla kararın iptalini isteyenler itiraz etmek için Danıştay’a geldi.

İlk başvuru yapanlar arasında Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları ile Avukat Hakları Grubu (AHG) temsilcileri de yer aldı.

Kararın anayasanın 80. ve 104. maddesine aykırı olduğu ileri sürüldü

HKP’den yapılan açıklamada avukatlar Ayça Okur, Doğan Erkan, Sait Kıran ve Metin Bayyar’ın İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararına karşı yürütmenin durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle cumhurbaşkanlığı hakkında Danıştay 10. Dairesi’nde dava açtığı belirtildi.

Açıklamada Erdoğan tarafından alınan kararın Anayasa’nın 90. maddesi ve 104. maddesine aykırı olduğu iddia edilerek şöyle denildi:

“İptal yetkisi uluslararası sözleşmeleri kapsamıyor”

Yine Avukat Hakları Grubu’ndan İstanbul’da Av. Kardelen Ateşci, Ankara’dan Av. Duygu Çeribaşı, İzmir’den Av. Merve Yılmaz, Av. Sıla Başkurt ve Av. Büşra Marangozoğlu da kararın iptali talebiyle Danıştay nezdinde dava açtı.

Dava açanlardan Ateşci’nin Avukat Oğuzhan Aslan ile birlikte hazırladığı dava dilekçesinde alınan kararın hukuka uygun olmadığı iddia edilerek, şu ifadelere de yer verdi:

“İstanbul Sözleşmesi’nin feshini kabul etmemekteyiz”

Konuyla ilgili Haber Fora’nin sorularını cevaplandıran Ateşci, “İstanbul Sözleşmesi, temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslararası sözleşmedir. Kadınlara yönelik ayrımcılığın en görünür hali olan kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet problemini ana odağına alan uluslararası insan hakları sözleşmesidir” dedikten sonra itirazlarını şöyle sıraladı:

Bu arada söz konusu başvurular iptal talebiyle Danıştay’a gidenler arasında Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği de bulunuyor.

Başvuruların artması ve birçok baro, kadın kuruluşunun dava açması bekleniyor.

77 barodan yapılan açıklamada karara tepki gösterilerek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin kararname ile olamayacağı iddia edilerek, sözleşmenin yürürlükte olduğu kaydedilmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap