İstanbul Sözleşmesi’nin mimarlarından Prof. Acar: Geldiğimiz noktaya inanamıyorum

by Haber Fora

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile imzasını çektiği İstanbul Sözleşmesi’ni yazan ekipte yer alan Prof. Feride Acar, “Bu geldiğimiz noktaya inanamıyorum. 2011 bizim için bayram günüydü. Türkiye çekincesi olan ülkeleri bile ikna etmişti” dedi.

Acar, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına konuk oldu.

Prof. Acar, “Türkiye’nin o dönemdeki imajını böylesine sarsacak bir davranış düşünülse, planlansa bu kadarı olmazdı” ifadelerini kullandı.

“Bu noktaya nasıl gelindi?”

“Bugün karşılaştığımız durumu hayal etmek mümkün olmadığı gibi o gün adeta evrende bambaşka bir dünyada yaşıyorduk. Sözleşmenin hazırlanması ve yazılması sırasında Türkiye en çok destek veren devletlerden biriydi. 11 Mayıs 2011’de bizim için adeta bayram günü gibiydi” ifadelerini kullanan Acar şöyle devam etti:

“Cinsel yönelimden ötürü insanlara ayrımcılık uygulamak, hele ki bu ayrımcılığın şiddet biçiminde ortaya çıkmasına müsaade etmek insan haklarında saygılı bir devletin yapacağı bir iş olabilir mi”?” diye soran Acar, “Burada itiraz edilecek ne var? Ben anlamakta zorluk çekiyorum. Farklı cinsel yönelimde olmak bizim yasalarımıza göre suç değil. Cinsel yönelimi farklı olan insanlara da aynı korumayı temin etmek, haklarını korumakla mükellefsin denilmesi devlete neden kabul edilmez oluyor anlamak mümkün değil” dedi.

Acar şunları kaydetti:

Türkiye, Erdoğan’ın kararıyla ayrıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda şu ifadeler yer almıştı:

Haber Fora, RS FM
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap