İstanbul’da “zirve saati” değişti: Artık trafik sıkışıklığı tüm güne yayılıyor

by Haber Fora

İstanbul’da son haftalarda trafik yoğunluğu gözle görülür bir şekilde artmaya devam ediyor. 

Ana arterlerde, zirve saatlerde görülen yoğun trafik, son 2 haftadır tüm güne yayılırken, uzmanlar bu durumu, ‘zirve saat sapması’ olarak yorumluyor.

Araç hızları zirve saatlerde E-5, TEM otoyolu, köprü geçişleri ve bağlantı yollarında 10 km/saat hız seviyesine gerilemiş vaziyette. 

Normalde sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde tıkanan ana arterlerdeki yoğunluk, artık sabahın ilk ışıklarından akşam 21.00’den sonrasına da sarkabiliyor.

“Özel araç tercih edenlerin sayısı arttı”

Uzmanlar ise, bu durumu özel araç tercih edenlerin sayısındaki yüzde 10’luk artış ile mesai kavramının ortadan kalkmasına bağlıyor.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, şunları söyledi:

“Büyük bir çoğunluk toplu taşımadan uzak duruyor”

Toplu ulaşımdaki doluluk oranlarının yüzde 50 azaldığına da dikkat çeken Demir, “Toplu ulaşım yarı kapasiteyle çalışılıyor. Karayolu trafiği tam anlamıyla dengesiz ve katlanılamaz duruma geldi. Vatandaşın büyük bir kısmı, ‘Asla toplu taşımaya binemem’ diyor. Sefaköy, Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt’taki nüfus yoğunluğu İstanbul’un merkez lokasyonu dediğimiz bölgelerdeki trafiği etkiliyor” diye konuştu.

“Korktuğumuz başımıza geldi”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaşım Bölümü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İstanbul’un ana arterlerindeki trafik yoğunluğunda Kovid-19 öncesi döneme göre yüzde 30’luk artış tespit ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

Milliyet, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap