İstanbul’un kuraklık raporu: 2021’deki yağışlar barajları doldurabilecek mi?

by Haber Fora

İstanbul’da yetersiz yağışlar nedeniyle kuraklık devam ederken, kentin barajlarındaki su seviyesi de düşmeye devam ediyor.

İSKİ verilerine göre, bugün itibariyle şehirin barajlarındaki su seviyesi 20,93’e geriledi.

İstanbul’un 2020 yılını yetersiz yağışlarla geçirmesi sonrası dikkatler 2021 yılında beklenen yağışların önemine ve barajlara etkisine çevrildi.

Su Politikaları Derneği, İstanbul’da beklenen yağışlara ve barajların durumuna ilişkin yayımladığı raporda, 2021’de İstanbul’daki yağışların beklenen miktarda olmayabileceğini kaydetti.

İstanbul’un yaşanan yetersiz yağışlar nedeniyle üç yıl arka arkaya kurak dönemler geçirdiğinin vurgulandığı raporda, eylül ve kasım aylarındaki yağışların ortalamadan yüzde 30 ve yüzde 54 daha az olduğunun altı çizildi.

Raporda, söz konusu düşüşlerin, meteorolojik kuraklığın hidrolojik kuraklığa dönüşmesine neden olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

Raporda ayrıca, barajlardaki su seviyelerinin hızla düştüğü, özellikle Avrupa yakasındaki Terkos Barajı hariç tüm barajlarda kritik su alma eşiğinin altına inildiğine vurgu yapıldı.

“İstanbul barajlarının istenilen seviyede dolması çok zor görünmektedir”

Söz konusu yağış ve baraj verilerine göre, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasındaki hidrolojik kuraklığın sürebileceğinin vurgulandığı raporda, şu değerlendirmeler yer aldı:

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap