İtiraz geldi, Ceza Dairesi’nin üyeleri değişti, Yargıtay ilk kararından vazgeçti… Soma davasının her kritik aşamasında değişiklikler yapıldı

by Haber Fora

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’daki maden kazasına ilişkin kararını bozdu.

Dört ay önce, madenin patronu Can Gürkan’ın da aralarında olduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesine hükmeden Yargıtay, itiraz üzerine kararını değiştirdi. 

12. Ceza Dairesi, dört sanığa bilinçli taksirle ölüme neden olma ve yaralamaya neden olma suçlarından ceza verilmesine hükmetti.

Değişiklik kararı, dört ay önceki kararı veren 5 kişilik heyetten 3’ünün değişmesinin ardından geldi.

12. Ceza Dairesi’ne yeni atanan 3 üye de kararın değiştirilmesi yönünde oy kullandı.

Mütalaa öncesinde 5 dakika mola

Soma davasındaki bu gelişme, ilk derece mahkemesinde yargılama süreci devam ederken yaşananları da akla getirdi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2015 yılının nisan ayında başlayan davanın 20 Şubat 2017’deki 15. duruşmasında savcı mütalaasını vereceğini söyledi.

Mütalaa öncesinde 5 dakika ihtiyaç molası isteyen savcı, geri döndükten sonra mütalaa için süre istedi.

Mahkeme, bu talebi kabul ederek bir sonraki duruşmayı 18 Nisan 2017’ye erteledi.

18 Nisan 2017’deki duruşmada ise savcı yine mütalaasını vermedi. Mütalaanın verilmemesine gerekçe olarak da o dönem yürütülen bir soruşturmanın tamamlanmaması gösterildi. 

Mütalaa beklenirken mahkeme başkanına davadan el çektirildi

Mütalaanın verilmemesine gerekçe olarak sunulan soruşturmanın tamamlanması beklenirken, davayı başından beri yürüten Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı, 4 Temmuz 2017’de yayınlanan kararname ile davadan el çektirildi. Ballı, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’ndan, İzmir’e gönderildi.

Madenci yakınlarının bazı avukatları tutuklandı

Ayrıca, hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin avukatlığını yapan Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu bazı avukatlar, mütalaanın beklendiği sırada, başka bir suçlamayla tutuklanarak cezaevine konuldu.

5 dakika mola 1,5 yıl sürdü

Davanın 15. duruşmasında 20 Şubat 2017’de verilmesi beklenen mütalaa ise tam bir buçuk yıl sonra 22. duruşmada verildi.

19 Haziran 2018’de verilen mütalaada, madenin patronu Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık için olası kastla öldürme” suçundan 301 kez ve 20 ile 25 yıl, “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan ise 162 kez 2 ile 6 yıl arası hapis cezası istendi.

23. duruşmada karar çıktı

Mahkeme, 11 Temmuz 2018’de, davanın 23. duruşmasında kararını açıklayarak, patron Can Gürkan’a 15 yıl, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik’e 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi Ertan Ersoy’a 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Bunun yanı sıra Can Gürkan, 3 yıl süreyle maden faaliyetlerinde bulunmaktan men edildi. Ayrıca tutuksuz sanıklardan emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’e 11 yıl 8 ay, Maden Mühendisleri Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık’a 10 yıl 10’ar ay, Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sevinç, çalışanlardan Hilmi Karakoç, Mehmet Eres, Hüseyin Alkan, Fuat Ünal Aydın’a 8 yıl 4’er ay ve Murat Bodur’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Aralarında Can Gürkan’ın babası Alp Gürkan’ın da bulunduğu 37 kişi ise beraat etti.

İstinaf onadı, Can Gürkan tahliye edildi

19 Nisan 2019’da ise istinaf mahkemesi Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını onadı. Onama kararının ardından, tutuklu yargılanan madenin patronu Can Gürkan tahliye edildi. Dava, Yargıtay’a taşındı. 

Yargıtay kararı bozdu, olası kasttan cezaya hükmetti

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2 Ekim 2020’de verdiği kararda ise, sanıklara verilen cezayı az buldu ve kararı bozdu. Yargıtay’ın kararına göre, patron Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesine hükmetti. 

İtiraz geldi, üyeler değişti, karardan vazgeçildi

İki Yargıtay savcısı, bu kararın düzeltilmesi için 8 Ocak 2021’de başvurdu. Savcıların dilekçesinde, 12. Ceza Dairesi’nin sanıklar hakkında “Neticeyi öngördükleri ve olursa olsun diye hareket ettikleri” diyerek, karar verdiği belirtildi. Bu sırada, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 5 üyesinden 3’ü değiştirildi. 12. Ceza Dairesi’nin başkanı Ahmet Er ve üye hakim Nadir Güngündeş koltuğunu korurken, sanıkların 301 kez olası kastla öldürme ve 162 kez yaralama suçundan cezalandırılması gerektiğine yönelik karara imza atan üyelerin yerine eski Adalet Bakanı ve Müsteşarı Kenan İpek, eski Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu ve eski Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Mustafa Yapıcı getirildi.

En fazla 22 yıl hapis cezası

Yapılan itiraz, üç üyenin oylarıyla kabul edildi ve madenin patronu Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın bilinçli taksirle ölüme sebep olma suçundan cezalandırılmasına karar verildi. Böylece, patron Can Gürkan’a en fazla 22 yıl hapis cezası verilebilecek. Geçen yıl yapılan infaz düzenlemesi sayesinde de bu cezanın yarısı infaz edilecek ve 3 yıllık denetimli serbestlik hakkı kullandırılacak.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap