İYİ Parti: “Yeni anayasa” önerisinin, oyları düşen Cumhur İttifakı’nın iktidarını korumaya yönelik adımlar olup olmadığını bilmiyoruz

by Haber Fora

İYİ Parti Başkanlık Divanı, bugünkü toplantısı sonrası ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, gerçekleşen toplantıda Boğaziçi Üniversitesi’ndeki yaşanan olaylar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yeni anayasa” açıklamalarının ele alındığı kaydedildi.
Parti olarak Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin taleplerinin önemsendiğinin vurgulandığı açıklamada, “Biz, gençlerimizin “Aşağıya değil”, “Geleceğe” bakmalarından yanayız” denildi.

Açıklamada şöyle devam edildi:

Geçmişte yaşanan birçok örnek hatırlandığında, bu tür tavırların, ekonomik zorluklar ve pandemi şartlarıyla boğuşan milletimizin psikolojisini ve olayların seyrini nasıl, nereye ve kimin yararına dönüştüreceğini kestirmek zordur. Bu vesileyle, gençlerimizi, demokratik haklarına gölge düşürebilecek tuzaklara, Emniyet güçlerimizi de, bu demokratik eylemi, farklı hesapların peşindeki odakların kucağına itebilecek tavırlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yeni anayasa” açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü konuşmasında “yeni anayasa” mesajının da ele alındığı açıklamada, “Anayasa ile hangi sistemi hayal ettiğiniz önemlidir. Yani güçlü bir yürütme mi, yoksa, kuvvetler ayrılığı, bunun yanında demokratik ve şeffaf bir devlet yönetim sistemi mi?” denildi.

Açıklamada, mevcut sistemde “keyfiyetin, yasa tanımazlığın ve tek adamlığın hakim” olduğunu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Bu sebeple Cumhur ittifakının, Türkiye’yi zora sokan Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni sorgular hale gelmesi, doğru bir adımdır” ifadesinin yer aldığı açıklamada, parti olarak çözümün “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olduğu vurgulandı.
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap