İYİ Parti’den Ekonomi Reform Paketi eleştirisi: Erdoğan tövbe mi ediyor?

by Haber Fora

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, açıklanan ekonomik reform paketini eleştirdi.

Açıklamasında “Uzun süredir söylenen ama bir türlü yapılmayan hususların burada tekrarlandığını görüyoruz” ifadelerini kullanan Usta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı paketin muhtemelen hükümetin açıklayacağı en son paket olduğunu belirtti.

“Pişmanlığın olmadığını görüyoruz”

Usta açıklamasında şunları kaydetti:

“En büyük kara delik Varlık Fonu”

İstihdam konusunda getirilen çözümlerin yürürlükte olan uygulamalardan daha karışık olduğunu belirten Usta, “israf”ın kabul edildiğini fakat çözüm önerisinin getirlmediğini söyledi.

Usta, “Atamalarla ilgili olarak eleştiriler yapılıyor, ancak buna ilişkin çözüm yok. Piyasa gözetim ve denetiminin yapılamadığı eleştirisi var bu da doğru, yerinde bir eleştiri. Ak Parti’den önce yapılmış reformlardan bir bir geri gidildi. Onlar çok önemli reformlardı. Şimdi bunlardan bir pişmanlık oldu, düzelteceğiz diye ifadeleri oldu. Bunlardan bir tanesi özel hesaplar” diye konuştu.

Usta, “en büyük kara delik” olarak nitelediği Varlık Fonu’na ilişkin de pakette bir ifadenin yer almadığını söyleyerek “Çünkü orayı kendileri için kullanıyorlar. Kamu ihale sistemiyle bu hükümet döneminde defalarca oynandı. Kamu ihaleleri reformunu düzenleyeceğiz denildi, bunun inandırıcılığı yok. Kamu finansmanı ve borçların yönetimi kanunun da her olayda geçici madde ekleyerek alt üst etmişsiniz şimdi onu düzelteceğiz diyorsunuz. Bir reform ortamı devraldılar onları bozdular sıkıntılar ortaya çıkınca şimdi tekrar bozduklarını yapacağız diye söylüyorlar” dedi.

“O yandaş beş müteahhidin alacakları parada kesintiye gidilecek diye bir madde yok”

Pakette kamu özel işbirliği konusunda çerçeve yasa hazırlanacağının söylendiğini ancak bu konuda detay verilmediğini belirten Usta şunları kaydetti:

Merkez Bankası’na müdahale edilmeyeceğine dair bir kararın da pakette yer almadığını kaydeden Usta “Yeni formda bir devlet planlama teşkilatı yoktur. Denetim sistemi Türkiye’de son derece zayıflamıştır, etkinleştirileceğine dair bir madde yoktur. Çünkü bu hükümet denetimi sevmiyor. Varlık fonunun kapatılmasına ilişkin bir şey yok. Varlık fonu mutlak suretle tasfiye edilmelidir.  Üç beş tane büyük market zinciri piyasayı ele geçirmiştir. Rekabet tamamen bitirildi. Hem üreticiyi hem tüketici mağdur eden bir zincir market terörü var buna ilişkin bir şey yok pakette. Vergide olması gereken rant vergisine ilişkin bir madde yok. Faiz kazançları üzerine, sermaye kazançları üzerine vergi getiriliyor mu? Yok. Asgari ücretliyi vergi dilimine sokmayacak bir şey var mı? Yok. Üst gelir grubunu daha az vergilendiren alt gelir grubunu daha çok vergilendiren bir sisteme devam edecekler. Asıl olması gereken hususların bulunmadığı bir reform paketidir” diye konuştu.

“Bu paket Türkiye’ye bir şey kazandırmayacaktır”

Usta açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

 

 

Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap