İYİ Partili Çıray’dan Bakan Koca’ya: İstifa için daha ne bekliyor?

by Haber Fora

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray Gaziantep ’deki Sanko Hastanesinde patlayan oksijen tüpü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çıray, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Kovid 19 pandemisi süreçlerini zaten olağanüstü başarısız yönettiğini ve şimdi de Erdoğan yönetiminin tedavi edici süreçlerde insanımızın hayatına mâl olan bir yönetim sergilediğini söyledi.

Açıklamasında “Hastalarımıza yoğun bakımlarda yer bulunmamasının yanında, salgın kontrolünde yaşanan sıkıntılara yeni skandallar eklemeye başladılar. Bunun son örneği Gaziantep’te hastanede yaşanan patlamayla 11 vatandaşımızın hayatını kaybetmesidir. Bu ilk değildir, son dönemde hastanelerde oksijen tüpü nedeniyle sık sık patlamalar meydana gelmektedir. Örneğin; Ordu’nun Ünye ilçesindeki devlet hastanesinde oksijen tüpünün patlaması sonucu 1 sağlık personeli yaralanmıştı. Kolunda ve yüzünde yanıklar oluşan sağlık çalışanı tedaviye alındı. Yine bazı hastanelerde oksijen tüpüne bağlı yangınların büyümeden söndürüldüğünü de biliyoruz” ifadelerine yer veren Çıray, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü makamı 4 aydır neden boş?”

Bir yanda bunlar yaşanırken Sağlık Bakanlığı’nın bürokrasisi içinde yaşananları tam bir yönetim krizi olarak tanımlayan Dr. Aytun Çıray, “Hastanelerde bu tür organizasyonları sağlayacak olan Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü makamı tam dört aydır boş. Dört aydan bu yana atama yapılmamıştır. Sağlık seferberliğinin yaşandığı bir dönemde Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü makamı dört aydan bu yana neden boştur? Neden kimse atanmamıştır? Bunun sebebi nedir? Sağlık Bakanı Sn Cumhurbaşkanı’ndan talimat mı bekliyor?  Bini aşkın kamu hastanesinin yönetim ve koordinasyonunu sağlayacak olan birimin başına böyle olağanüstü bir dönemde Genel Müdür atanmaması çok dikkat çekici. Üstelik bu Genel Müdürlüğe getirilen kişiler neden ya sık sık görevden alınıyor ya da istifa etmek durumunda kalıyorlar. Bunun sebebi Şehir Hastaneleri projelerinde gündeme gelen ödemeler mi? Yoksa bu önemli rant makamı için tarikatlar mı rekabet ediyorlar?” dedi. 

“Bakan istifa için daha ne bekliyor?”

Çıray sözlerini şöyle tamamladı:

12 kişi hayatını kaybetti

Gaziantep’te özel bir hastanenin koronavirüs yoğun bakım ünitesinde oksijen tüpünün patlamasının ardından meydana gelen yangında şu ana kadar 12 kişi hayatını kaybetti.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap