İYİ Partili Kavuncu’dan Uygur Türklerine destek ziyareti: Doğu Türkistan’ın haklı davasının yanındayız

by Haber Fora

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Çin Konsolosluğu önünde 8 gündür nöbet tutan Uygur Türklerini ziyaret etti.

Doğu Türkistan’da yaşayıp Türkiye’ye göç eden ailelerin bir kısmı, Çin’deki toplama kamplarında kalan ve haber alınamayan akrabalarından haber almak için 8 gündür Çin Konsolosluğu önünde nöbet tutuyor.

Nöbetin başından beri süreçle ilgili ailelerden bilgi alan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu,  sabah saatlerinde Çin Konsolosluğu’nu ziyaret ederek ailelerle bir araya geldi. Ailelerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen ve bunları dile getiren Kavuncu, “Ailelerinizden haber alabilme hakkınızın ve hürriyetinizin gasp edilmemesi gerektiğini Sayın Konsolosa ve Çin Büyükelçiliği’ne iletecektik. Ama maalesef iki gündür görüşme talebinde bulunmamıza rağmen bir cevap verilmedi. Biz bu haklı davanızda yanınızdayız. Bizim hiçbir ülkeyle, milletle düşmanlığımız yok. Bizim Çin’in toprak bütünlüğüyle ilgili de bir sıkıntımız yok. Biz sadece Çin’in kendi anayasasına uyması ve Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın haklarının gasp edilmemesi, asimilasyon yapılmaması gerektiği, eğitim kampları adı altında milyonlarca insanın tutuklu bulunmamasına ilişkin taleplerimizi iletiyoruz. Burada bir insan hakları ihlali yapılıyor, evrensel hukuk kuralları çiğneniyor. Biz bunun karşısındayız. Doğu Türkistan’ın haklı davasının da yanındayız” dedi.

“Bütün milletvekillerine mektup yazacağız”

“İnsan haklarında malum iktidarın ne kadar hassas olduğu konusunda bizim de aklımızda soru işaretleri var” diyen Kavuncu şöyle devam etti:

“Maocuların, İhvancıların, Amerika’nın çocukları değiliz”

Cumhur İttifakı’nın tutumuna da değinen Kavuncu, “Cumhur İttifakı’nın diğer ortağının en azından Türk dünyası söylemi olduğunu biliyorduk. Ama o hassasiyeti yine burada görmedik. Fakat o ittifağın minicik bir ortağı var, onun Çin’le ilgili bir hassasiyeti var. Türkleri ‘ayrılıkçı Uygurlar’ olarak nitelendirmek isteyenler var. Bizim derdimiz, sizlerin insan haklarıyla ilgili sorunlarınızı dile getirmek, akrabalarınızla ilgili taleplerinizin yerine getirilmesi konusundaki sesi sesinizi duyurmak. Bunu ayrılıkçılık olarak niteleyenlerin inanın derdi başkadır. Başka bir ajandası ve hedefi vardır. Fakat bizler sizin yanınızdayız. Bizler Maocuların, İhvancıların, Amerika’nın çocukları değiliz. Bizler Bilge Kağan’ın ve Mustafa Kemal’in çocuklarıyız” dedi.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap