İYİ Partili Özlale: Ağbal’ın fiyat istikrarına yaptığı vurguyu önemli buluyoruz

by Haber Fora

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale, partisinin genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Özlale basın toplantısına, “Sizlere evimizden İYİ Parti Genel Merkezi’nden sesleniyoruz” diyerek başladı.

Merkez Bankası’nın para politikası kararlarını eleştiren Özlale, Merkez Bankası’nın politika faizini artırmasıyla Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek ikinci politika faizine sahip ülke konumuna geldiğini belirterek şunları söyledi:

“Merkez Bankası taşındı mı?”

Açıklamalarına “Bir de sorumuz var, o da Merkez Bankası organizasyonu ile ilgili. Çok basit bir soru Merkez Bankası taşındı mı taşınmadı mı?” diye devam eden Özlale şunları kaydetti:

“Üretim maliyetlerini de düşürmeniz gerekiyor”

İYİ Parti olarak enflasyonla mücadeleyi doğru bulduklarını belirten Özlale faizleri artırarak enflasyonla mücadelenin çok geçici ve maliyeti yüksek sonuçlar doğuracağını düşündüklerinin de altını çizdi.

Özlale “Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ekonomi reformunda da verimlilik artışıyla ilgili bir bilgi yok. Biz gerçekten enflasyonla mücadele etmek istiyorsak verimlilik odaklı, istikrar odaklı bir ekonomi modeline geçmeliyiz. Merkez Bankası’nın bu kararları üretim maliyetlerini de düşürmüyor. Biliyoruz ki, enflasyonla mücadelede kalıcı olarak başarı sağlamak istiyorsanız üretim maliyetlerini de düşürmeniz gerekiyor” diye konuştu.

Sebep geçmişte uygulanan kötü ekonomi politikaları”

Özlale açıklamalarına şöyle devam etti:

“İYİ Parti olarak ekonomi reformundan ne anlıyoruz?”

Konuşmasına “İlk olarak biz enflasyonu nasıl düşürürüz?” sorusuyla devam eden Özlale yanıtı da şu ifadelerle verdi:

 

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap