Japon Ebara, Vansan’ı almak için anlaşma sağladı

by Haber Fora

Japon ekipman üreticisi Ebara, Vansan’ın yüzde 100 hissesini Turk Ventures Advisory şirketinin danışmanlığını yaptığı uluslararası kurumsal yatırımcılardan ve kurucu ortaktan satın almak üzere sözleşme imzaladı. Satın almada Vansan ve ortaklarını Pragma temsil etti.

Satın alma işleminin tutarına ilişkin bir açıklama yapılmazken işlemin Rekabet Kurumu onayını takiben 2021’in ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

1912 yılında kurulan Japonya merkezli Ebara, endüstri ve altyapı sektörlerine yönelik olarak faaliyet gösteren global bir ekipman üreticisidir. Konsolide cirosu 5,1 milyar dolar olan şirket, 17 ülkede kurulmuş olan iştiraklerinde 17 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Ebara’nın hisseleri Tokyo Borsası’nda işlem görüyor.

1964 yılında kurulan ve yaklaşık 70 milyon dolar tutarında cirosu olan Vansan’ın su teknolojilerine odaklanan ürün portföyü; tarım, sulama, içme suyu ve jeotermal enerji sektörlerinde uygulamaları olan dalgıç pompa ve motorlar ile dikey türbin pompa sistemlerini kapsıyor.

Ürünlerinin yaklaşık yüzde 70’ini 70’den fazla ülkeye ihraç eden Vansan, İzmir’de iki üretim tesisinde yaklaşık 600 çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap