Japonya Başbakanı Suga’nın oğluna soruşturma: 4 bürokrata hediyeler verdiği iddia ediliyor

by Haber Fora

Japonya’da kamu yayıncısı NHK’nın haberine göre, haftalık yayımlanan ulusal bir dergide, Başbakan Suga’nın uydu yayın firması Tohokushinsha Film’de çalışan oğlu tarafından, 4 bakanlık çalışanına 12 ayrı et1kinlikte hediyeler verildiği iddiaları üzerine soruşturma başlatıldı.

İçişleri ve İletişim Bakanlığı’nca yürütülen iç soruşturmada, Politika Koordinasyonundan Sorumlu Bakan Yardımcıları Taniwaki Yasuhiko ve Yoşida Mabito, Enformasyon ve İletişim Genel Müdürü Akimoto Yoşinori ve Genel Müdür Yardımcısı Yumoto Hironobu’nun faaliyetleri incelendi.

Soruşturma sonrası 4 üst düzey bürokratın, 2016’dan bu yana 12 farklı etkinlikte buluştuğu Suga’nın oğlu tarafından, başkent Tokyo’nun gösterişli restoranlarında ağırlandığı ve Suga’nın oğlundan hediyeler aldığı tespit edildi.

Bürokratların aldığı hediyelerin değerinin hesaplanacağı kaydedildi.

Yasaya göre hediye yasak

Kyodo ajansının haberinde bakanlığın, Tohokushinsha Film firmasına verilen yayıncı lisansından sorumlu olduğu bildirildi.

Suga, önceki Başbakan Abe Şinzo’nun ilk dönemine denk gelen 2006-2007 arasında İçişleri ve İletişim Bakanı görevini üstlenmiş, oğlu da Suga’nın sekreterliğini yürütmüştü.

Japonya’da Ulusal Kamu Hizmet Etik Yasası merkezi hükümet çalışanlarının üçüncü kişilerden hediye almasını yasaklıyor.

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap