Jimnastik Federasyonu Başkanı Çelen: “Benim hayallerim, sporcu kardeşlerimin gerçekleri olsun” mottosuyla yola çıktık

by Haber Fora

Türkiye, son yıllarda uluslararası arenada jimnastik dalında adından söz ettiriyor ve ettirmeye de devam edecek.

Geçen yıl ve bu yıl İbrahim Çolak, Ahmet Önder, Ferhat Arıcan ve Nazlı Savranbaşı ile elde edilen başarılara, Ritmik Jimnastik Milli Takımı ve Göksu Üçtaş Şanlı’nın rekorları da eklendi.

Öte yandan Gençler Kategorisi’nde Mert Efe Kılıçer, Bora Tarhan ve Derin Tanrıyaşükür, elde ettikleri madalyalar ile adından söz ettirdi.

Aralık ayının başında Ukrayna’da düzenlenen Avrupa şampiyonasında Türkiye Kadın Ritmik Jimnastik Grup Milli Takımı, Duygu Doğan, Azra Akıncı, Peri Berker, Nil Karabina ve Eda Asar ile altın madalya kazanarak, turnuva tarihinde bir ilke imza atmıştı.

Türkiye, uluslararası arenada bu alanda başarılarıyla anılan Romanya, Rusya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerle başa baş yarışacağının sinyallerini fazlasıyla veriyor.

 

Mersin’de düzenlenen Avrupa Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda ise İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Mert Efe Kılıçer ve Bora Tarhan ile erkeklerde 8, Göksu Üçtaş Şanlı ve Derin Tanrıyaşükür ile 2 madalya olmak üzere toplam 10 madalya kazanarak önemli bir başarı yakalamıştı.

Türkiye’nin jimnastik sporunda elde ettiği başarıları Türkiye Jimnastik Federasyonu (TJF) Başkanı Suat Çelen, ‘ye anlattı.

Türkiye’yi uluslararası arenada birçok kez temsil eden ve 100’den fazla kez A milli formayı giyen Çelen, farklı kuruluşlar tarafından Türkiye’nin en iyi sporcusu ödüllerine layık görüldü.

2012’de Türkiye Jimnastik Federasyonu Başkanı olan Çelen’in spor literatürüne giren “Çelen Hareketi” bulunuyor.

“Erkek ve kadın genç sporcularımızın arenaya çıkması, geleceğe umutla bakmamızı sağladı”

Mersin’de düzenlenen Avrupa Artistik Jimnastik Şampiyonası’nın gerçekleştirilmesinde kendilerine destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı, Mersin Valiliği ve belediyelere teşekkür ederek sözlerine başlayan Çelen, Türkiye’nin erkekler ve kadınlarda 10 madalya ile tamamladığı turnuva ile ilgili şöyle konuştu:

Olimpiyatlara kota alan sporcuların, organizasyon için ne kadar hazır olduklarını gösterdiklerini dile getiren Çelen, “Madalyalar tabi ki önemli ama beni en mutlu eden husus, özellikle artistik erkek ve kadında genç sporcularımızın arenaya çıkması. Bu durum federasyon ve Türkiye olarak bizim geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Çok keyifli bir organizasyon tertip ettik” değerlendirmesinde bulundu.

 

Turnuvadan genel olarak memnun olduklarını belirten Çelen, madalya kazanan ve kota alan sporcularla ilgili, şu yorumu yaptı:

“Benim hayallerim, sporcu kardeşlerimin gerçekleri olsun”

Türkiye, uzun yıllar jimnastikte bir sıçrama gerçekleştirememişti. Son yıllarda ise bu durum tersine dönmüş durumda. 

Kendisi de eski bir sporcu olan Jimnastik Federasyonu Başkanı Çelen, başarıyı nasıl yakaladıklarını ise şöyle anlattı:

“Sadece sporcunun yapması yetmez, antrenör, hakem ve yönetim boyutu da var”

Aktif sporculuk kariyerini sürdürürken kendisine “Bir Amerikalı, bir Rus sporcunun iki eli, iki ayağı varsa, aynı oksijeni teneffüs ediyorsak ve onlar yapıp biz yapamıyorsak bunun nedenlerini iyi tespit etmemiz lazım” dediğini aktaran Çelen, yönetime geldikten sonra attığı adımları şöyle anlattı:

 

Görev süresince her şeyin güzel gittiğini vurgulayan Çelen, yaptıkları arasında kendisini en mutlu eden şeyleri anlatarak, şu örnekleri verdi:

“Sadece jimnastikçi yetiştirmiyoruz, sporcu fabrikasıyız”

Jimnastiğin temel bir spor olduğunu ve kendilerini sadece jimnastikçi veya şampiyon yetiştiren bir federasyon olarak görmediklerini vurgulayan Çelen, şunları kaydetti:

“81 ilde vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla başlayabilirler”

Türkiye Jimnastik Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ortak projelerinden bahseden Çelen, şu sözlerle vatandaşları spor salonlarına davet etti:

Hedefsiz bir sporun olmayacağını ve ilk hedeflerinin olimpiyatlar için kota almak olduğunu aktaran Çelen, başarıya doğru adım adım gittiklerini ifade etti:

 

“Önceliğimiz finaller ama madalyaların en kuvvetli adayıyız”

Pandemi nedeniyle 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyatları ile ilgili de konuşan Çelen, organizasyondaki hedefleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir ekip meselesi, ben sadece rotayı çizdim ve birlikte başardık”

Jimnastiğin çok küçük yaşlarda başladığını ve oldukça meşakkatli bir spor olduğunu vurgulayan Çelen, sözlerini şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap