JPMorgan faiz beklentisini açıkladı

by Haber Fora
JPMorgan faiz beklentisini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Naci Ağbal, daha önce verdiği mesajlarda faiz indirimlerinin uzun bir süre gündeme alınmasının mümkün gözükmediğini belirtirken, JPMorgan son analizinde yılın üçüncü çeyreğinde faiz indiriminin gerçekleşebileceğini öngördü.

JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci’nin hazırladığı notta mevcut durumda Türkiye’de öngörülen reel faizin 600 baz puan civarında, gerçekleşen reel faizin ise 200 baz puan olduğuna dikkat çekilirken, bu seviyelerin yıl boyunca devam etmesini beklentisi ifade edildi.

Notta “Eğer enflasyon bizim temel senaryomuzda da öngördüğümüz gibi, TCMB’nin çeyrek dönem enflasyon raporunda açıkladığı tahmin patikasında kalmaya devam ederse, Merkez Bankası’nın daha fazla faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Notta, enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve devam eden portföy akışlarının yansıttığı gibi temkinli ve ortodoks politikaların ve piyasalarla kurulan iletişimin politika kredibilitesini artırdığı ifade edildi. Şahin söylem ve sürprizlerin söz konusu olmamasının bu trendi destekleyebilceği belirtilirken enflasyon ve dış denge özelindeki verilerin bu politikalar üzerindeki etkisinin görülmesiyle bu sürecin ivme kazanacağı öngörüldü.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap