Kabusları sona erdirecek teknoloji geliştirildi

by Haber Fora

Kaygı yaratan ve gündüz yaşantısını da etkileyen, travma sonrası stres bozukluğuyla (TSSB) ilişkili kabusları tedavi eden yeni giyilebilir teknoloji, ABD İlaç ve Gıda İdaresi’nden (FDA) tam not aldı.

ABD merkezli girişim NightWare tarafından geliştirilen akıllı saat teknolojisi, kesintisiz ve daha dinlendirici bir uyku sağlamayı ve bilinçaltıyla ilgili korkunç durumları engellemeyi hedefliyor.

Bilgi işlem alanında doktora öğrencisi Tyler Skluzacek tarafından tasarlanan titreşimli akıllı saat, gece uykusunda kalp atış hızını ve vücut hareketlerini ölçerek bireyleri rahatsız edici kabuslardan çıkarmayı başardı.

Teknoloji, uyku sırasındaki anormallikleri tespit ederek, 10 saniyelik döngülerle titreşimler gönderiyor ve ölçümler normal seviyelere dönene kadar kullanıcıyı kabustan nazikçe çıkarmak için yoğunluğu artırıyor.

Tyler Skluzacek, icadın ilhamını Irak Savaşı’nda yer almış eski bir asker olan babasından aldığını söylüyor:

Öte yandan NightWare girişimi, Skluzacek’in prototip konseptini satın alıp güncelledi ve Minneapolis Eski Muharipler Dairesi Tıp Merkezi’yle işbirliği içinde ileri klinik testler yürütmeye başladı.

Kasım ayında da FDA, Nightware’in TSSB’yle ilişkili sendromların tedavisi için cihazın üretimini onayladı.

FDA ayrıca, NightWare saatini “çığır açan cihaz” ilan etti. Bu statü, yaşamı tehdit eden rahatsızlıkların tedavisi için tasarlanmış cihazların inceleme süreçlerinden daha hızlı geçmesini sağlıyor.
 

Haber Fora, Syfy

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap