KADEM’den İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi hakkında açıklama

by Haber Fora

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bakraktar’ın başkan yardımcılığını yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkında bir açıklama yaptı.

KADEM’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi kadına şiddetle mücadele için önemli bir girişimdi. Geldiğimiz noktada zemininden koparılmış ve toplumsal bir gerilim öznesi haline dönüştürülmüş durumda. Verilen fesih kararını da bu gerilimin bir neticesi olarak okuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şu şekilde devam ediyor:

Sözleşmeye destek açıklaması yapmışlardı

KADEM, geçtiğimiz yıl ağustos ayında İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması yönünde yapılan çağrılar üzerine bir açıklama yapmış ve sözleşmenin devam etmesini desteklediklerini açıklamıştı.

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ve Başkan Yardımcısı Sümeyye ErdoğanBayraktar’ın da katıldığı basın açıklamasında, “İstanbul Sözleşmesi ve kadın cinayetlerinin artması arasında doğrusal hiçbir bağlantı yok iken, kadın cinayetlerini önlemek üzere getirilmiş bir düzenlemenin günah keçisi ilan edilmesini anlamak pek mümkün gözükmemektedir. Cinayetler gerçekten arttıysa burada bakılması gereken pek çok değişkenli sosyolojik ve psikolojik toplumsal süreçlerdir. Burada Sözleşmenin bu kadar hedefe konması asıl sebeplerin görmezden gelinmesi anlamına da geliyor” denilerek 16 madde ile neden sözleşmenin yanında yer aldıkları ifade edilmişti.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap