Kaftancıoğlu’ndan dava değerlendirmesi: Yavuz hırsızın ev sahibini bastırmaya çalışması

by Haber Fora

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun”un evinin fotoğraflanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “Suç işlemeye tahrik”, “Suçu ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlandı.

Kaftancıoğlu, 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Kaftancıoğlu hakkında önce takipsizlik kararı verilmiş, Fahrettin Altun”un avukatının yaptığı itirazın ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararını kaldırmıştı.

Altun’un Kuzguncuk’taki evinin yanında kiraladığı arazide inşa ettiği yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kaçak olduğu tespit edilmiş ve tutulan zapta göre yapı sahibi aykırılıkları ortadan kaldırma sözü vermişti. Altun’un bu araziyi Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden aylık 258 liraya kiraladığının ortaya çıkması da tartışma yaratmıştı.

Canan Kaftancıoğlu Evrensel’den Şerif Karataş’a konuştu.

“İddia edildiği gibi Fahrettin Altun”un evinin çekilmiş bir fotoğrafı da yok”

Kaftancıoğlu “Takipsizlik kararı Fahrettin Altun”un avukatlarının itirazı üzerine kaldırıldı ve hakkınızda 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Toplam olarak süreç buraya nasıl geldi? Yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Korku toplumu yaratmanın bir aracı olarak görüyorlar bu süreçleri”

Kaftancıoğlu “Altun ve genel olarak iktidar tam olarak neden rahatsız oldu?” sorusunu açılan davaların kendisini değil toplumu sindirmek, korku toplumu yaratmak için açıldığını söyleyerek yanıtladı.

Kaftancıoğlu yanıtına “Bu olayla ilgili saklanmaya çalışılan, hükümetin rahatsız olduğu konu Saray pergolacısı Altun”un bürokratik gücünü kullanarak usule aykırı işletilen kiralama süreci ve oldubittiye getirilen, haber olduktan sonra yıkılmak zorunda kalan kaçak yapıdır. Ve bu olaylarla bir kez daha görülmüştür ki ülkede herkese eşit yargıdan kişiye özel yargı uygulamasına geçilmiştir. Ayrıca iktidarın varlığını devam ettirebilmek için ihtiyacı olduğunu düşündüğü korku toplumu yaratmanın bir aracı olarak görüyorlar bu süreçleri. Ama başaramayacaklar. Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırdığımızda, yeniden hukukun üstünlüğünü tesis ettiğimizde tek bir vatandaş bile yargı mağruru olmayacak” ifadeleriyle devam etti.

“Reform açıklamalarını ciddiye almıyorum”

“Uzunca bir süredir iktidarın hedefindesiniz ve son olarak yine bir davada sosyal medya paylaşımlarınız nedeniyle hapis cezasına çarptırılmıştınız. Son dönemde yargı reformu söylemlerini bu yaşananlarla birlikte nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna ise Kaftancıoğlu’ndan gelen yanıt şöyle:

Evrensel

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap