Kalın’dan S-400 açıklaması: Girit formülü gündemimizde yok, Akar böyle bir şey kastetmedi

by Haber Fora

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400’le ilgili Girit formülünün gündemde olmadığını söyledi. Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da bu konuyla ilgili sözlerinin ‘biraz çarpıtıldığını’ ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak Sabah gazetesinden Hasan Ay’a değerlendirmede bulundu.

Kalın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Girit’teki S-300’lerde nasıl bir model kullanılıyorsa, biz de bunu müzakereye açacağız” ifadelerinin ardından tartışılan Girit formülüne ilişkin olarak “Öyle bir formül gündemimizde yok. Farklı yorumlar yapılsa da aslında Sayın Bakanımız (Akar) böyle bir şey kastetmedi. Bu konu biraz çarpıtıldı” diye konuştu.

Kalın, S-400’le ilgili kararı bir günde vermediklerini söyleyerek şöyle devam etti:

Girit Modeli nedir?

Yunanistan’ın Akdeniz’deki Girit Adası’na konuşlandırdığı S-300 hava savunma sistemleri aslında 1997 yılında Güney Kıbrıs tarafından, Rusya’dan satın alınmıştı.

ABD ve Türkiye’nin tepkilerinin ardından s-300’leriYunanistan’a satılarak Girit adasına yerleştirildi.

15 yıl boyunca Girit Adası’nda atıl bir şekilde bekleyen S-300 hava savunma sistemleri, 2013 yılında ilk kez bir tatbikatta Yunanistan tarafından denendi. 

 

Sabah, Haber Fora
 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap