Kalp rahatsızlığı bulunan “kaygılı lise öğrencisi”nden Bakan Selçuk’a mektup: Yüz yüze sınavlar; mantıklı, adil ve kesinlikle güvenli değil

by Haber Fora

Meltem Dönmez, 18 yaşında lise son sınıfta okuyan bir öğrenci. Akranları gibi o da üniversiteye hazırlanıyor.

Yaklaşan sınav heyecanını yaşarken yüz yüze eğitimin başlaması halinde devam eden salgından dolayı sağlık riski kaygısı taşıyor Dönmez.

Bu nedenle yüz yüze sınavın risklerinin tartışıldığı geçen günlerde 28 Şubat tarihinde bu konudaki kaygılarını içeren bir mektubu bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve ve Milli Eğitim Bakanlığı’na e-posta yoluyla gönderdi.

Henüz dönüş yok

Mektubuna şu ana kadar bir dönüş almadığını söyleyen Dönmez, “Kaygılı bir liseli” diyerek tamamladığı mektubunda salgının dünya genelinde öğrencilere ve çocuklara olan etkilerine dair detaylı bilgilere yer verdiği görüldü.

Bu nedenle Dönmez’in uluslararası raporlara ve yabancı basına dayanarak hazırladığı mektubu koronavirüsün çocuklara olan etkilerine dair bilgilendirici bir metne dönüştü.

Dönmez, mektubunda verdiği bilgi ve verileri mutlaka tarihleriyle ve çıktığı kaynaklarla da özel olarak belirtti.

“Sınav iptalinin nedeni rahata alışmaktan değil”

Öğrencilerin sınav iptali gibi taleplerinin arkasındaki gerekçenin düşünüldüğü gibi rahata alışmış olmalarından kaynaklanmadığını öne süren Dönmez, virüsün çocuklara bulaşma riskinin daha düşük olduğu yönündeki iddiaların tersini işaret eden çalışmalar olduğunu da iddia etti.

Dönmez’in mektubunda yer alan ve dünyada koronavirüsün çocuklara olan etkilerine dair bilgilerden ve iddialardan bazıları şunlar:

Çin’de çocuklar da entübe oldu

ABD’deki vakaların yüzde 10’u çocuk

Gençlerde Kovid-19 kalıcı kalp hasarı bırakıyor iddiası

– New York Times gazetesinde çıkan 17 Şubat tarihli bir haberde okul çağındaki gençlerde Kovid-19 teşhisinin kalıcı kalp hasarı tedirginliği yarattığı ve aralık ayında bu sorunla hastanelere gelen gençlerde yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyan hastaların yüzde 30 oranından yüzde 60 oranına tırmandığı belirtildi.

Öğretmenlerin yüzde 40’ı 40 yaş üstünde

“Okulları kapatmak Kovid-19 ölümlerini azaltıyor iddiası”

“Umarım duymuş ve dinlemişsinizdir”

Buna benzer birçok veriyi sıralayan Dönmez, yazısının sonunda, “18 yaşında bir lise öğrencisi olarak akranlarımın sorumluluğunu üstümde hissediyorum” dedikten sonra sözlerini şöyle tamamladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap