Kanada’da öğretim görevlisi, “İnternet kesilecek” diyen Myanmarlı öğrenciye inanamadı

by Haber Fora

Kanada’nın Ontario eyaletindeki York Üniversitesi’nde bir öğretim görevlisinin, Myanmar’da yaşayan öğrencisiyle e-posta üzerinden yaptığı konuşma sosyal medyada infial uyandırdı.

17 Mart’ta Reddit’te paylaşılan ekran görüntülerinde, şubat ayında yapılan darbeyle çalkantılı günler geçiren Myanmar’da yaşayan öğrencinin, uygulanacak intenet kesintisi sebebiyle vize sınavının ertelenmesini ya da bu sınavı pas geçerek final sınavından sorumlu tutulmasını talep ettiği görüldü.

Yüzdenin final sınavına eklenmesini kabul eden Matematik ve İstatistik bölümünden Emanoil Theodorescu’nun öğrenciye karşı tavrı epey tepki çekti. Üniversite yönetimi, akademisyenin dersten alındığını duyurdu.

Söz konusu e-postada “Yarından itibaren bütün internet hizmetlerinin süresiz kesileceğini öğrendim. Dolayısıyla tam bir iletişim karatması olacak” ifadelerini kullanan öğrencinin sözlerini şöyle sürdürdüğü görüldü:

Theodorescu’nun cevabı şu oldu:

Zor durumdaki öğrenci, bu sözlerin ardından ülkesindeki durumu açıklamaya çalıştı:

Adı öğrenilemeyen öğrenci, final sınavının puanlamasının değişip değişmediğini sorduğunda, Theodorescu “buna benzer bir şey” diye yanıtladı. “Yarınki testi kaçırırsam endişelenmeli miyim?” mesajınaysa tehditkar bir üslupla yanıt verdi:

Theodorescu ayrıca, vize sınavını pas geçmesiyle öğrencinin yükünün arttığını ve dersi geçmesinin zorlaştığını vurguladı.

Ekran görüntüleri pek çok tepki çekerken, York Üniversitesi cuma günü yaptığı açıklamada kurumda “saygı, eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık” sağlamaya kararlı olduğunu bildirdi. Söz konusu konuşmadan sonra bir yetkilinin öğrenciyle iletişime geçtiğini ve gerekli düzenlemelerin yapılacağının garantisinin verildiğini açıkladı. Dersi verecek kişinin değiştiğini de ekledi.

Haber Fora, CBS News, Toronto Star

Derleyen: Uğurcan Yıldız

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap