Kanal İstanbul için TOKİ’nin içinde fabrika, apartman ve film platolarının bulunduğu 1.5 milyon metrekarelik arazisine yol yapılacak

by Haber Fora

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı yeni şehir planlarıyla boş araziler ranta açılırken, TOKİ’nin Akpınar Sanayi Bölgesi’nde planladığı 1.5 milyon metrekarelik alanda yer alan bazı fabrika, apartman ve film platoları yıkılacak, yerine yol yapılacak.

Eğer planlar bu haliyle yürürlüğe girerse, PTT’nin dev posta ve kargo işleme merkezi, fabrikalar, film platoları ve konutların bir bölümü yıkılacak ve yol yapılacak.

Sözcü’den İsmail Şahinin ne göre, TOKİ ve iştiraki Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP), 2008 yılında sanayicilerin nitelikli arsa ihtiyacını karşılamak için İstanbul Hadımköy’deki 1 milyon 500 bin metrekarelik arazi üzerinde bir proje geliştirdi. Akpınar Sanayi Bölgesi adlı projede 273 parsele bölünen arazide bir sanayi tesisinin ihtiyaç duyabileceği tüm teknik altyapı hazırlandı. Bölge sanayiciler için bir cazibe noktasına haline dönüştü. Önde gelen şirketler bölgede faaliyet göstermeye başlarken, PTT‘nin 231 bin metrekarede kurulacak posta ve kargo işleme merkezinin ilk etabı da 2011’de 40 milyon dolarlık yatırımla hizmete girdi. Bölgede fabrika ve ticaret alanlarının yanı sıra konut projeleri, sosyal donatı alanları ve film platosu da bulunuyor.

2 Temmuz 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın askıya çıkardığı Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehir için hazırlanan nazım ve uygulama imar planları Akpınar Sanayi Bölgesi’nin geleceğiyle ilgili kararlar içeriyor. Hemen önünde boş tarım arazileri ve askeri alanlar olmasına rağmen, yeni şehir projesi kapsamında inşa edilecek bölünmüş yolların 130 dairelik konut projesi, kargo işleme merkezi, fabrika ve film platolarının üzerinden geçtiği görüldü.

Ev ve fabrikalara son

İmar uygulaması devlet tarafından tamamlanmış, altyapıları hazırlanmış, ruhsat ve iskan sorunu olmayan bir bölge olduğu için yatırımcılar tarafından tercih edilen bölgenin bir bölümü kamulaştırma riskiyle karşı karşıya kaldı. Yeni şehrin planlama alanında olmamasına rağmen, proje için inşa edilecek yolların milyonlarca liralık tesisleri kullanamaz hale getirmesi tepki çekti.

Mülk sahipleri yargıya başvurarak yürütmenin durdurulmasını isteyecek

Bölge planlarına itiraz etmeye hazırlanan mülk sahipleri, eğer sonuç alamazsa yargıya başvurarak yürütmeyi durdurma ve planların iptalini isteyecek. Akpınar Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir firmanın yetkilisi, yol geçirilecek alanın hemen önündeki askeri alana işaret ederek şunları söyledi: “Orada mühimmat deposu vardı, boşaltıldı ve TOKİ’ye devredildi. Yeni şehir planlarında hemen yanındaki parsellere zemin+3 kat inşaat izni verilirken bu alan plan dışında tutuldu. Anlaşılan o ki kupon bir arazi yaratılacak ve daha yüksek inşaat hakkı tanınacak. Halbuki bölünmüş yol TOKİ’ye devredilen araziden ve boş tarlalardan geçirilebilirdi. Devlete güvenip yatırım yapanlar cezalandırılıyor.”

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap