Kanser hücrelerinin “kış uykusuna” yatarak kemoterapiden korunduğu keşfedildi

by Haber Fora

Kanada’dan araştırmacılar kanser hücrelerinin kemoterapiden korunmak için bir yöntem geliştirdiğini keşfetti.

7 Ocak’ta Cell’de yayımlanan araştırmada tehdit altında olduğunu anlayan tüm kanser hücrelerinin kendilerini korumak amacıyla “yavaşladığını” tespit etti.

Kanser hücrelerinin böyle bir özelliğinin ilk defa keşfedildiği çalışma, Toronto’daki Princess Margaret Kanser Merkezi’nden Dr. Catherine O’Brien ve takımı tarafından yönetildi.

O’Brien, araştırmaya ilişkin şunları söyledi:

Bilim insanları, 100’den fazla memelinin zor çevre koşullarında embriyolarını güvenli şekilde koruyabilmek için düşük enerji seviyesi durumuna geçtiğini, kanser hücrelerinin de bu embriyonik hayatta kalma yöntemini öğrendiğini gözlemledi.

Princess Margaret Kanser Merkezi Araştırma Enstitüsü’nün başındaki Dr. Aaron Schimmer da hücrelerin “ayılara benzer şekilde” kış uykusuna yattığını belirtti.

Schimmer, şunları söyledi:

Araştırmacılar, yeni keşifle birlikte kanser hücrelerinin bazı ilaçlara ve kemoterapiye karşı geliştirdiği dayanıklılığı daha iyi anlayabileceklerini de belirtti.

Ayrıca çalışmanın getirdiği yeni bilgiler sayesinde, kanser hücrelerinin kış uykusu durumundayken yok edilebilmesi için yeni yöntemler geliştirilebileceği, böylece bazı kanser türlerinin nüksetmesinin de önüne geçilebileceği ifade edildi.

Haber Fora, Eurekalert, Science Alert

Derleyen: Yasin Sofuoğlu

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap