Karar yazarı Yıldıray Oğur : 12 Eylül sadece darbecilerden hesap sorulan değil, 11 Eylül’de olanlar için pişmanlık duyulan bir gün de olmalı

by Haber Fora

Karar yazarı Yıldıray Oğur, 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde kaleme aldığı yazısında, geçmişte siyasi davalar sebebiyle işlenen cinayetleri hatırlatarak, “Darbenin sosyalist solun veya ülkücülerin üzerinden silindir gibi geçtiği söylenecek ama bağnaz siyasi davalar uğruna bir neslin üzerinden nasıl silindir gibi geçildi sorusu, ülkenin okumuş gençleri nasıl bu kadar soğukkanlı cinayetler işleyebildi sorusu yine cevapsız kalacak” dedi.

Oğur, “12 Eylül sadece darbecilerden hesap sorulan değil, 11 Eylül’de olanlar için pişmanlık, mahcubiyet duyulan bir gün de olmalı” ifadesini kullandı.

Oğur şöyle yazdı:

12 Eylül darbesinin 40’ıncı yıldönümünde darbenin aramızdan aldığı insanlarla birlikte, darbe öncesindeki kör siyasi cinayetlerin kurbanı olmuş, bugün bir evin duvarındaki eski bir çerçeve içindeki siyah beyaz fotoğraflarda kalmış, belki de artık fotoğrafları duvarlardan indirilip dolaplara kaldırılmış sıradan, adsız insanlar da saygıyla hatırlanmalı.

Buna neden olan, bugün de siyaseti katılaştırmaya, uzlaşmalarının önünü kapatmaya devam eden ideolojiler, davalar, ütopyalar, kendi hakikatine sonsuz inanç, mutlak haklılık yanılgısı sorgulanmalı.

40 yıl mesafe almak, soğukkanlı analizler yapmak için yeterli bir süre.

12 Eylül sadece darbecilerden hesap sorulan değil, 11 Eylül’de olanlar için pişmanlık, mahcubiyet duyulan bir gün de olmalı.

Artık bir daha kimsenin bağnaz davaların adakları ve kurbanları olmaması için…


Yazının tamamını okumak için .

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap