Karşılıklı uçuşlar başlıyor; Rusya ülkeye girecek yolcu ve mürettebata PCR testi uygulayacak

by Haber Fora

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rusya ile uçuşların yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle alınacak önlemlere uygun olarak 1 Ağustos’ta başlatılacağını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, Rusya’nın belirlediği önlemler çerçevesinde,Türkiye’den gidecek yolcu ve mürettebatın PCR testi belgesi alması gerekeceğini açıkladı. 

Bakan Karaismailoğlu, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde normalleşme dönemine girilmesiyle atılan adımlar kapsamında Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanlığı ile bir dizi görüşmenin yapıldığını ve 24 Temmuz 2020 tarihinde uçuşların başlatılmasına yönelik kararların alındığını bildirdi.

İki ülke arasında yapılan görüşmeler kapsamında Rusya Federasyonu’nun uluslararası uçuşlarını 1 Ağustos 2020 tarihi itibariyle açma kararı aldığını anlatan Karaismailoğlu, ilk etapta Rusya Federasyonu’ndan Moskova, Saint-Petersburg, Rostov-on-Don ile Türkiye’den Ankara ve İstanbul arasında seferlerin gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirdi. Karaismailoğlu, Rusya ile Türkiye’nin tatil bölgeleri havalimanlarına uçuşların ise 10 Ağustos 2020 itibariyle başlatılacağını açıklayarak, “Rusya Federasyonu’ndan Moskova, Saint-Petersburg, Rostov-on-Don ve Türkiye’den Antalya, Bodrum ve Dalaman arasında tarifeli ve charter seferleri de 10 Ağustos’ta başlayacak” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, uçuşların Covid-19’a yönelik bir dizi önlemle başlatılacağını söyledi. Rusya’nın kendi tarafında uçuşlara ilişkin belirlemiş olduğu kararlar gereğince, Rusya’ya gidecek yolcu ve mürettebatın en fazla üç gün önce PCR metodu ile gerçekleştirilmiş Covid-19 testi yaptırmış olmaları gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, “Negatif sonuçlu Covid-19 testinin ibraz edilememesi durumunda ise Rusya’ya giden yolcuların varışlarından itibaren 3 gün içinde bir laboratuvar testine tabi tutulacaklar. Tüm yolcular uçuş esnasında İngilizce/Rusça dillerinde bir anket dolduracaklar. Negatif PCR testini teyit eden herhangi bir belgesi olmayan yolcuların uçağa binişlerine havayollarınca izin verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap