Kılıç ustası Bayyiğit: Tarihi dizi ve filmler kılıç satışlarını yüzde 500 artırdı

by Haber Fora

Malatya’da kılıç ve bıçak imalatı yapan Yusuf Bayyiğit, son dönemde tarihi dizi ve filmlere ilginin kılıca da yansıdığını söyledi.
Ata mesleği olan sıcak demircilik ile 9 yaşında tanışan Yusuf Bayyiğit, atölyesinde mesleğini sürdürüyor. Damascus çeliği ile kılıç ve bıçak yapan Türkiye’de tek, dünyada ise sayılı kişilerden olan Yusuf Bayyiğit’e Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan da Devlet Sanatçısı unvanı verildi.
Son yıllarda tarihi dizi ve filmlerin yaygınlaşmasıyla, Bayyiğit, insanların kılıçlara ilgisinin de artığını ifade etti. Bayyiğit, ata mesleği dediği bıçak ve kılıç yapımını 4 kuşaktır sürdürdüğünü söylerken, kılıç satışlarının yüzde 500 arttığını ifade etti.
Bayyiğit, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Günümüzde çok az sayıda kalmasına rağmen maalesef teknolojiye yenik düşen, kaybolmaya yüz tutan bir meslek. Peş peşe iş yerleri kapanmakta; sıcak demircilikle ilgili ustalarımız maalesef başka işlere yöneldi. Ben ata mesleği olduğu için mesleğimden vazgeçmek istemedim.

“Suriye Şam bölgesinde keşfedilen ‘Damascus’ dediğimiz bir çelik türü var. Diğer adıyla Şam çeliği olan Damascus çeliği üretimine ve imalatına başlama kararı aldım. Atalarımdan edinmiş olduğum bu mesleğin birikimlerine kendi yaptığım araştırmalarım ve tecrübelerimi de ekleyerek, bugün günümüzde Türkiye’de Damascus çeliği üretimi ve bu üretimden özel tasarımlar, özel çalışmalar yapan tek kişi olduğumu söyleyebilirim. Özellikle Damascus çeliğinden yaptığımız kılıçlar oldukça rağbet görüyor.

“Tarihi dizi ve filmleri insanlar çok sevdi. Dizi ve film sahnelerinde kullanılan kılıçlar da haliyle ilgi çekti. İnsanlar bize gelerek kılıç siparişi vermeye başladı. Siparişler ve talepler bizim beklemediğimiz şekilde, inanamayacağımız şekilde arttı. O kadar arttı ki, biz şu anda bunun şaşkınlığını yaşıyoruz. Yoğun sipariş nedeniyle artık sadece kılıç üzerine çalıştığımı söyleyebilirim. Talep geçmişe oranla yüzde 500 arttı.” (DHA)

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap