Kılıçdaroğlu: AİHM kararına herkesin uyması lazım

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar verir, bu karara herkesin uyması lazım. Yani sadece Türkiye değil, başka ülkeler de o süreç içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden gelen kararları uygulayacaklarına söz vermiş ve bunu yasalaştırmışlarsa bunu da kendi anayasalarına koymuşlarsa herkes ona uymak zorundadır” dedi. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP Parti İçi Eğitim Birimi’nin 100. Yönetim Kurulu toplantısına katıldı.

Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen video konferans toplantısında açılış konuşması yapan Kılıçdaroğlu, dinamik ve enerjik gençler yetiştirilmesini istediğini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, “Kuşaktan kuşağa bilgimizi aktaracağız, aynı zamanda kuşaktan kuşağa bilgimizi tazeleyeceğiz ve derin değiştireceğiz. Bu çerçevede yaptığınız her görev, attığınız her adım, verdiğiniz her bilgi, yetiştirdiğiniz her partili bizim açımızdan son derece değerlidir” diye konuştu.

CHP’nin 97’nci yılını kutladıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, kurultayda açıkladıkları İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi ile ikinci yüzyılda neler yapacaklarını anlattıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, akademik ve siyasi çevrelerde tartışılan, değerlendirilen bu beyannamelerinin yeni kuşaklara öğretilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 

Geçen yüzyılda acılar, darbeler yaşandığını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Peki biz ikinci yüzyıla Türkiye’yi taşırken aynı acıları mı göreceğiz, yoksa daha mutlu, daha kalkınmış, müreffeh bir Türkiye’yi mi arzu ediyoruz. Dolayısıyla bizim eğer amacımız oysa, geçmişin bütün hatalarından ders çıkarıp, sağlıklı ve tutarlı geleceği nasıl inşa edebiliriz. Bunun üzerinde durmak lazım” açıklamasında bulundu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün partisinin grup toplantısında yönelttiği eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın sanki iktidar partisinin değil muhalefet partisinin genel başkanı gibi konuştuğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Vergi alınsın” mesajı

Başka bir olay daha olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Ben uyuşturucu gelirleri, kara para, malum konusu suç teşkil eden gelirlere kara para diyoruz, bunların vergilendirilmesi gerektiğini söyledim. Erdoğan, ‘Efendim uyuşturucu ticareti yapan, organ ticareti yapan adamdan vergi alacaksın. Kara parayı aklamayacaksın, kara para ile devleti dolandırandan vergi alacaksın.’ Bu sözler üzerinden beni eleştiriyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bu vergilemenin bir şartı bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, onun da “vergi cennetleri listesinin” Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanması olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanının bir kararname çıkarması ve “şunlar vergi cennetleridir” demesi halinde oralardan Türkiye’ye para gelirse yüzde 30 oranda vergi kesileceğini anlattı. 

Aradan 14 yıl geçtiğini, 15’inci yıla girilmesine rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kararnameyi çıkarmadığını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu kararnameyi çıkarmadığı gibi bir kanun çıkardı, üstelik bir değil, birden fazla kanun çıkardı. ‘Eğer yurt dışında paranız varsa paranın kaynağına bakmayacağım.’ diyor. Ne parası olursa olsun. ‘Kimliğinize de bakmayacağım.’ diyor. ‘Asla Türkiye’de vergilendirmeyeceğim, yeter ki getirin parayı diyor.’ Uyuşturucu parası, kadın ticareti parası, organ ticareti parası… ‘Bütün bunların tamamını getir Türkiye’ye, bankaya yatır ben senin kimliğini asla sormayacağım.’ diyor” açıklamasında bulundu. 

“Bu ülkede kefen bezinden dahi vergi alınıyor”

Bu ülkede kefen bezinden dahi vergi alındığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: 

“AİHM’in kararına herkes uymalı”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararına ilişkin de değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar verir, bu karara herkesin uyması lazım. Yani sadece Türkiye değil, başka ülkeler de o süreç içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden gelen kararları uygulayacaklarına söz vermiş ve bunu yasalaştırmışlarsa bunu da kendi anayasalarına koymuşlarsa herkes ona uymak zorundadır” dedi. 

Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

Kılıçdaroğlu, “Yargıtay’a geliyor önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı. Yargıtay’da bir kararın altına imza dahi atmamış daha, Yargıtay’da oturduğu koltuğun minderi daha ısınmamış. Oturuyorsunuz siz orada, talimat geliyor, efendim biz bunu Anayasa Mahkemesine üye tayin edeceğiz. Bakın ben hiçbir yargıcın siyasi görüşüne karışmam, herkesin siyasi görüşüne de saygı duyarım ama yargıç, yargıç olduğu sürece. İntihal yapan bir kişi, yani bilgi hırsızlığı yapan bir kişi Anayasa Mahkemesine üye olarak atanamaz” görüşünü paylaştı. 

“Siyasi görüşü A olur B olur ama biz biliriz ki bu bir yargıçtır” diyen Kılıçdaroğlu, “İntihal yaptığı açık ve net olan, bu konuda intihali yapılan kişinin de yaptığı açıklama ile berraklaşan bir konuda siz kalkacaksınız bunu Anayasa Mahkemesine hakim atayacaksınız veya hakim seçeceksiniz. İntihal yapan üniversitedeki bilim insanı üniversiteden atılıyor. Siz bu suçu işleyen birisini nasıl getirir de Anayasa Mahkemesine üye yaparsınız” dedi. 

Şehit ailesine bağlanan aylık tepkisi

Bütçe görüşmelerinde oğlu şehit olan bir vatandaşa 121 lira 96 kuruş şehit aylığı bağlandığını söylediğini ve buna itiraz ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, bir AK Parti milletvekilinin ise “Böyle bir şey yok, asla olamaz” dediğini aktardı. 

Kendisinin de dönüp o milletvekiline “Size Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı SGK’nın yazısını göndereceğim ve söylediğim rakamın da doğru olduğunu göreceksiniz.” dediğini belirten Kılıçdaroğlu, daha sonra kamuoyuna o belgenin tarihini, numarasını açıkladığını anımsattı. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

Pandemiyle ilgili gelişmelere de değinen Kemal Kılıçdaroğlu, aşıya erişim konusunda Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bir mektup gönderdiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, milyonlarca yoksul insanın aşıya ulaşımı konusunda DSÖ’yü göreve davet ettiklerini, aşının artık ticari bir konu olmaması gerektiğini kaydetti. 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap