Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak’ın istifası hakkında konuştu: Bir devlet kriziyle karşı karşıyayız

by Haber Fora

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi’ndeki makamında ağırladı.
CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak eşlik etti.
Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:
“Üzgün olduğumu ifade edeyim. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları hepimiz biliyoruz. Ekonomik olarak sıkıntılarımız herkesin evinde görülebiliyor. Şu çok önemli; böyle bir tabloda ekonomiden, hazineden, merkez bankasından sorumlu olan bir bakanın bu şekilde istifası bizim Cumhuriyetimizde bir ilk.
Bir devlet kriziyle karşı karşıyayız. Açıklama yapılmıyor. Neden? Toplum bilgilendirilmiyor. Neden?
İstifa kabul edildi mi, edilmedi mi? O da belli değil. İstifa eden neden çıkıp düşüncelerini ifade etmiyor?
2018’in Mayıs ayında İstanbul’da Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin eşiğini anlattım. 13 madde halinde saydım.
Türkiye Cumhuriyeti devleti bir aile şirketi midir? Bakınız 2015’de Erdoğan şunu söylüyor; Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yürütülüyorsa Türkiye’de öyle yürütülmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Ben vatandaşlarıma sormak istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti devleti bir anonim şirketi midir?
Ben bu soruyu sormak zorundayım. Berat bey istifa etmiş, neden istifa etti?
Merkez Bankası bağımsız bir kurum değil. Niçin biz ısrarla devlet yönetiminde liyakat esastır, birikim esastır, adalet esastır diyoruz. Bunun için söylüyoruz.”

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap