Kılıçdaroğlu: Boğaziçi direnişini çalmaya hakkımız yok

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolara ilişkin “Bizim o direnişi çalma hakkımız yok. Öğrencilerin haklı direnişini ellerinden alıp da, ‘Bu bir CHP direnişidir’ demeye hakkımız yok”diye konuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu Birgün’den Nurcan Gökdemir ile Hüseyin Şimşek’e açıklamalarda bulundu.

“Mülakatsız atama” önerisi

Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin en can alıcı sorunlarının başında gelen işsizliğe ilişkin işsizleri de heyecanlandıracak çözüm öneriniz nedir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“AK Parti yoksulluğu yönetmek için çaba harcıyor”

Kılıçdaroğlu “tüketici borçluluğu” sorununu çözmek için yapacaklarını da şu ifadelerle anlattı:

“Sosyal güvenlik sistemini batıranlar maalesef bunlar”

CHP lideri, sosyal güvenlik konusunda da iktidarı eleştirdi. Şu anda ekonominin en büyük karadeliğinin Sosyal Güvenlik Kurumunun açıkları olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu “AK Parti sosyal güvenlik sistemindeki açıkları düşürmek için emeklilik yaşını yükseltti, kadın 34, erkek 43 yaşında emekli olabiliyordu AK Parti bunu aşamalı olarak 65 yaşına çıkardı. Sigortalılıkta prim gün sayısını artırdı, 7 bin günden 9 bin güne çıkardı. Emeklilikte aylık bağlama oranını düşürerek 2008 sonrası emekli olanların en az 1.000 TL daha az emekli aylığı almalarının yolunu açtı. Bütün bunlara rağmen açıklar azalmadı maalesef giderek arttı ve artmaya da devam ediyor. Daha garip olanı ise sosyal güvenlik sisteminde yaşanan tablo bilinmesin diye Sosyal Güvenlik Kurumunun istatistikleri bütün ayrıntılarıyla yayınlanmıyor. Oysa SGK’nin yönetiminde emekliler ve sendika temsilcileri var. Gerçekleri sendika ve emekliler de açıklayabilirler. Ama açıklayamıyorlar çünkü korku dağları sarmış durumda… Ama aşacağız. Hem gerçekleri kamuoyu ile paylaşacak hem de tüm sorunları çözeceğiz. İşin gerçeği ne biliyor musunuz? Sosyal güvenlik sistemini batıranlar maalesef bunlar” diye konuştu.

“Erdoğan, bizi zorla oraya yamamak istiyor”

Kılıçdaroğlu Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden protestolara destek vermekte çekingen davrandığı iddialarına ise şu ifadelerle yanıt verdi:

 

Birgün, Haber Fora

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap