Kılıçdaroğlu: En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından kardeş belediyeleri olsun

by Haber Fora

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tekirdağ’daki bir otelde düzenlenen “Balkan Ülkeleri Yerel Yönetimler İşbirliği Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gagavuzya Özerk Yeri, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan’dan gelen ya da salgın nedeniyle toplantıya çevrim içi katılan tüm belediye başkanlarına en içten dileklerini sunduğunu belirtti.

Balkanlar ve Rumeli ile güçlü tarihsel gönül bağları bulunduğunu, bugün ülke nüfusunun 30 milyonunun Balkan kökenli olduğunu ve yine Balkanlar’da 10 milyonu aşkın soydaş ve akraba topluluğunun yaşadığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Balkan kökenli yurttaşlarımızın ülkemizde kurduğu sivil toplum kuruluşlarıyla, göç edilen bölgelerdeki sivil toplum kuruluşları arasında güçlü ilişkiler var, elbette bundan son derece memnunuz” dedi.    

Balkan masasında görev yapan, sorumluluk alan arkadaşlarının gayretlerini gördüğünü vurgulayan Kılıçdaroğlu, son 3 ayda Ankara’da, Samsun Atakum’da ve İzmir Bornova’da gerçekleştirilen çalışmanın dördüncüsünün bugün Trakya’da yapıldığını dile getirdi.

“Mutlaka Balkanlar’a ulaşmalıyız”

  Her türlü taassuptan uzak, ahbap çavuş ilişkileri dışında halkın seçtiği yerel yöneticilerle beraber bu çalıştayın yapılmasının son derece önemli ve değerli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sen, ben diyerek değil, demokratik değerlerle ‘hepiniz’ temelinde çalışacağız. Bunu yapabilecek çalışma azmimiz ve kaynağımız var. Balkanlar’a yönelik çalışmalarımızın iç politikaya alet edilmeden, milli vasfın muhafazası önemlidir. Burada da belediye başkanlarımıza büyük görevler düşüyor” dedi.

 “En büyük dileğim her bir belediyemizin Balkan coğrafyasından kardeş belediyeleri olsun. Bunu özellikle önemsiyorum. Bu konuda Balkan masasına da büyük görevler düşüyor. Bunun eş güdümünü sağlamak da bizim görevimiz. Mutlaka Balkanlar’a ulaşmalıyız” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

Çalıştayın açılışında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Balkanlar’daki bazı belediyelerin başkanları da konuşma yaptı. 

  

AA

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap