Kılıçdaroğlu: KPSS var, sözlü sınava gerek yok

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genç mühendisler ile video konferans  yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda her alanda sağlıklı ve tutarlı planlama yapan ülkenin istihdam sorunuyla karşılaşmayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu eskiden Devlet Planlama Teşkilatı’nın olduğunu, burada ülkenin geleceğinin planlandığını anımsatarak, toplumun en nitelikli elemanlarının da bu planlama örgütünde yer aldığını, buraya her alanda çalışan birikimli, üniversitelerin en nitelikli öğrencilerinin sınavla alındığını, sınavlarda torpilin de olmadığını ancak ülkenin geleceğinin planlandığı bu kurumun tamamen kapatıldığını belirtti.

Kemal Kılıçdaroğlu, gençlerin “İş bulamıyoruz, umutlarımızı yitiriyoruz” sözlerini aktararak şöyle konuştu:

“İktidardakilerin hakkı, hukuku, adaleti dinlediklerini hiç sanmıyorum”

Plan Bütçe Komisyonu üyesi olduğu dönemde hukuk fakültesi mezunu bir gencin hakim, savcı sınavına girdiğini ve üç sınavda da birinci olduğunu ancak sözlülerde elendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, bunun üzerine Danıştayın sözlü sınavlarda kamera konulması yönünde bir karar verdiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, kamera olduğu zaman sözlü sınavı da yargının denetleme imkanının olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir genelgeyle her şey değişebilir”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılda gelişmişliğin “Küçük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülke gelişmiş ülkedir” olarak tanımlandığını, küçük ayrıntılarda iş bölümüne gidilmesi halinde her olayın azami bütün ayrıntılarının öğrenildiğini, alanın uzmanının diğer meslek dalları ile iş birliği halinde katma değeri yüksek ürün üretebildiğini dile getirdi.

Görüşmede genç bir mühendisin, “Biz imza mühendisliği yapıyoruz” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, bazı kişilerin unvanından yararlanıldığını, belli belgelerin imzalatıldığını ve parasının verilmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu; “Kul hakkı yedirmeyin” diyen bir gence karşılık ise , “Yedirmemeye çalışıyorum zaten. Bütün mücadelem bunun üzerine” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in KPSS’yi bir genelgeyle kurduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, “Dedi ki, ‘Bundan sonra kamuya alınacak personel için üniversite sınavlarını yapan kurum, kamu personeli için sınav açacak ve bütün kamu personeli oradan eleman alacak.’ Bu kadar basit” ifadesine yer verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, haksızlıkları ortadan kaldıracaklarını sözlerine ekledi.

AA

 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap