Kılıçdaroğlu’ndan Gül ve Soylu’ya: Hükümetin Türkiye’yi nasıl yönetemediğinin açık bir göstergesi

by Haber Fora

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesiyle paylaştığı fotoğrafın altına hakaret eden kişinin serbest bırakılmasına gösterdiği tepki ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “İşleyişi beğenmeyen itiraz hakkını kullanır ancak kimse yargıya parmak sallayamaz” sözlerini değerlendirdi.

Kııçdaroğlu, “Yargıya özellikle iktidarın müdahale ettiğini, talimat verdiğini, o talimat çerçevesinde karar aldırttığını biliyoruz ama hükümetten iki ayrı bakanın bu konuda bir tartışma zemini yaratmaları bu hükümetin Türkiye’yi nasıl yönetemediğinin de açık bir göstergesidir” dedi.

Kırşehir programı kapsamında Ankara Caddesi ve Uzun Çarşı’da esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, Abdal kahvehanesinde mahalli sanatçılarla sohbet etti. Abdal kültüründen gelen mahalli sanatçılar, davul zurna eşliğinde seslendirdikleri türkülerle sorunlarını anlattı.

Kılıçdaroğlu, daha sonra Ahi Külliyesi yanındaki Halk Çadırı’nda esnaf ve çiftçi temsilcileriyle bir araya geldi.

Esnaf ve çiftçi temsilcileri, yeni tip koronavirüs salgını sürecinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Toplantının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, “Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu ile ilgili kararını nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna şu yanıtı verdi:

Başka gazetecinin, “Soylu, annesiyle paylaştığı fotoğrafın altına hakaret eden kişinin serbest bırakılmasına tepki gösterdi, Adalet Bakanı Gül de ‘İşleyişi beğenmeyen itiraz hakkını kullanır ancak kimse yargıya parmak sallayamaz’ dedi. Hazır yargı reformu da gündemdeyken bu konu hakkında neler söylersiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Türkiye’de sorunlu alanlardan birisinin de yargı olduğunu söyledi.

“Yargıya talimat veriyorlar”

İktidarın yargıya müdahale ettiğini ve talimat verdiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Bunların gerçek gündemler olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi:

“İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in erken seçim tarihi verdiğini, kendilerinin bir tarihinin olup olmadığını” soran gazeteciye Kılıçdaroğlu, herhangi bir tahmininin olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, başka bir gazetecinin, Amerika Birleşik Devletleri’nde Joe Biden’ın göreve gelmesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanacağının iddia edildiğini söylemesi üzerine, daha ortada netliğin bulunmadığını, tabloyu ve açıklamaları gördükten sonra bir değerlendirme yapılabileceğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap