Kışı cezaevinde geçirmek için bilerek suç işleyenler var mı? Emekli polisler “var”, savcılar ise “yok” diyor

by Haber Fora

İzmir’in Konak ilçesinde geçen çarşamba günü Akıncılar Mahallesi’nde bulunan iki polis aracının camları, 20 yaşındaki Muhammed S. tarafından kırıldı.

Yakalanan ve birçok suçtan sabıkası olduğu anlaşılan şahsın, emniyetteki ifadesinde polis otolarına tutuklanmak için zarar verdiğini söylediği öne sürüldü.

Şahıs, emniyetteki sorgusunun ardından “Devlet malına zarar verme” suçundan adliyeye sevk edildi.

Söz konusu olay akıllara yıllardan beri dillendirilen özellikle soğukların iyice bastırdığı dönemlerde kalacak yeri olmayan bazı kişilerin kışı cezaevinde geçirmek için en fazla iki üç ay hapiste kalmalarını sağlayacak suçlar işledikleri iddiasını akıllara getirdi. 

Bu iddianın yer aldığı bazı olaylar daha önce basına da yansıdı.

Hiç değilse bu soğuk kış günlerini cezaevinde geçiriyorum”

Bunlarda biri 19 Ocak 2018 tarihinde Aydın Efeler ilçesinde yaşandı.

Aydın’ın yerel basınında çıkan haberlere göre bankamatikten para çeken bir vatandaşın parasını “kapkaç” yoluyla çalmaya çalışırken yakalanan ve üç gün önce cezaevinden tahliye edildiği anlaşılan Polat Arslan adlı şahıs yeniden tutuklanma talebiyle çıkarıldığı mahkemede verdiği ifadede şöyle konuştu:

Otomobillerin camlarını patlattı, kışı cezaevinde geçirmek için yaptığını söyledi

Yine 6 Aralık 2013’te ajanslar tarafından geçilen bir habere göre Manisa’nın 75. Yıl Mahallesi’nde park halindeki otomobillerin camlarını kırarken yakalanan ve daha önce 10 ayrı hırsızlık suçundan kaydı olan 19 yaşındaki Abdullah B.’nin ifadesinde kışı cezaevinde geçirmek için böyle bir şey yaptığını söylediği iddia edildi.

Mahkumlar arasındaki lakapları “cezaevi kuşları”

Benzer şekilde Tempo TV’de hazırlanan 6 Kasım 2010 tarihinde Yeni Şafak’ta alıntılanan ve Adalet Bakanlığı verilerine dayanarak hazırlanan bir haberde “Yakalanan hırsızlar, kanunları bildikleri için hırsızlığı ona göre yapıyorlar ve karşısına çıktıkları hakimin kararıyla davası bitene kadar ya birkaç ay tutuklu bulunduğu cezaevinde yatıp kışı cezaevinde geçiriyorlar ya da hiç ceza almıyorlar” ifadelerine yer verildi.

Vatan gazetesinin Haftalık dergisinde 2005 yılı içerisinde yayınlanan bir haberde ise kış ayını geçirmek için basit suçlar işleyerek içeri girenlerin mahkumlar arasında “cezaevi kuşları” adıyla anıldığı iddiası eski bir mahkumun anlatımlarında yer verilmişti.

Peki gerçekten iddialara ve haberlere konu olduğu gibi özellikle soğukların bastırdığı dönemlerde bir iki ay kalacak şekilde bilinçli suç işleyerek kendilerini tutuklatmak isteyenler oluyor mu?

Bu konuyu uzun yıllar boyunca asayiş birimlerinde görev yapan polislere ve pek tabii ki yargı ayağında bulunan emekli savcılara sorduk.

“Mart-nisanda tahliye olacak şekilde suç işliyorlar”

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nde uzun yıllar farklı birimlerde görev yapan ve buradan emekli olan Mustafa Bayram, iddiayı doğruladı.

Bu tür kişilerin var olduğunu öne süren Bayram, iddiasını şöyle sürdürdü:

“Çocuk suçlular arasında daha çok görülüyor”

Yine emniyette uzun yıllar asayiş ekiplerinde çalışan ve emekli olduktan sonra halen adliyelerde bilirkişi olarak görev yapan İsa Altun da iddiayı doğrulayanlardan.

Altun, bu tip kişilerin daha çok çocuk suçlular arasında olduğunu öne sürerek şöyle dedi:

“Bunlar söylenti, kimse ‘kışı geçireyim’ diye hapse girmez”

Emekli Cumhuriyet Başsavcısı olan ve şu anda avukatlık yapan Durmuş Yargı, bu iddiaların tevatür (yaygın söylenti) olduğunu belirterek, “Zaten basit suçlardan dolayı insanlar tutuklanmaz. Kimse de kışı geçireyim diye hapse girmez. Ben meslek hayatımda buna rastlamadım. Varsa da belki akıl hastasıdır” dedi.

“Kendini ifşa etmez”

Eski Bayrampaşa Cezaevi Savcısı olan ve şu an avukat olan Necati Özdemir de iddiayı doğrulamayarak, “Sırf kışı geçirmek için cezaevine giren varsa bile zaten bu amaçla geldiğini ifşa etmez” ifadelerini kullandı. 

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap